Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w sobotę i niedzielę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Pewnie wielu z Was powie – „No przecież weekend, to musi padać”. Otóż tak. Może w końcu dziś mocniej popada w Polsce południowo wschodniej, bo jest tam sucho. Zresztą sucho jest również w innych regionach i niektóre gminy wprowadziły ograniczenia w korzystaniu z wody. Nie do uwierzenia, ale niestety tak jest. Każde opady cieszą i my cieszmy się z tego, że pada. Panuje niestety przeświadczenie, że skoro mam wodę w kranie, to suszy nie ma. Nic bardziej mylnego.

Sobota więc powinna być pochmurna i deszczowa w wielu miejscach kraju. Najładniej powinno być w województwach północnych, gdzie padać nie powinno. W niedzielę poza województwami południowo-wschodnimi piękna i słoneczna aura.

Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu lekko pofalowanego frontu atmosferycznego wraz z niżem barycznym. Niż będzie płytki i szybko zostanie zastąpiony ośrodkiem wyżowym, którego centrum znajdzie się nad Polską już jutro. Jak niż, to fronty, opady i lokalne burze. Nadal znajdujemy się pod wpływem powietrza polarnomorskiego.

Pogoda na weekend

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże. Opady (nie mylić z odpadami) deszczu na południu, zachodzie oraz w centrum. Po południu opady na wschodzie. W dodatku dojdzie do zainicjowania konwekcji i nad Małopolską, Śląskiem, Podkarpaciu i w Świętokrzyskim niewykluczone są zjawiska burzowe, w których mocniej popada i nie jest wykluczony grad o niewielkiej średnicy. Konwekcja po południu ogólnie możliwa jest w innych regionach (poza Polską północną), ale nie powinna odnosić ważniejszej roli.

Piękna i słoneczna pogoda na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim oraz na Warmii i Mazurach (zachodnia część). Może jedynie lokalnie pokropić. Temperatury od 20 / 23 stopni na przeważającym obszarze kraju. W strefach opadu może być 19 i nieco mniej. Najcieplej na zachodzie i południowym zachodzie do 25 stopni. Nie jest wykluczone, że lokalnie będzie nieco więcej. Wiatr słaby, jedynie na północy umiarkowany wiejący z północy. Na południu słaby wiejący z południowego zachodu. Ciśnienie 1016 / 1021 hPa.

Reklama

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie małe lub jego brak. Jedynie na południowym wschodzie jeszcze więcej chmur i opadów deszczu, które z upływem dnia powinny zanikać. W innych regionach do końca dnia pięknie i bez deszczu. Temperatury umiarkowane, ale przyjemne. W zachmurzeniu i opadach powinno być od 20 do 23 stopni. W innych regionach do 24 / 25 stopni. Niewykluczone, że gdzieś w betonozie będzie więcej. Wiatr słaby, lub jego brak, będzie wiał ze wschodu. Ciśnienie 1020 / 1022 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Nadal przyglądam się prognozom i „DRASTYCZNYM” zmianom w pogodzie. Czekam na 32 stopnie, ale nie mogę się ich doczekać.

No i znów zadam pytanie – Po jakiego grzyba w dość dynamicznej sytuacji barycznej „krzyczeć” o upałach , skoro ich nie będzie?

Opracował: Jarosław Turała


Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama