Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek, sobotę i niedzielę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Grille, zabawy, swawole, to pewnie marzenie wielu z Was na nadchodzący weekend. W sumie to prawie ostatni weekend kwietnia. Prawie, bo sobota akurat wypada 30 kwietnia 😉. Czy będę miał dobre wieści? Czy będzie ciepło? Fajnie i przyjemnie? Zapraszam do zapoznania się z weekendową prognozą pogody.

Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Nasz kraj znajduje się nadal w oddziaływaniu górnego niżu wraz ze strefą frontu atmosferycznego, który przynosi miejscami opady deszczu. Niż będzie się nadal kręcił nad terytorium Ukrainy. Będzie on nadal podrzucał opady, przede wszystkim na południowym wschodzie kraju.

Kolejne dni, to nieco lepsza pogoda, gdyż dostaniemy się pod wpływ płytkiego ośrodka wysokiego ciśnienia, który poprawi nieco aurę w kraju. Największe zmiany szykują się w niedzielę, kiedy nastąpić powinna dość śmiała adwekcja (napływ) ciepła. Wraz ze strefą frontu prawdopodobnie pojawi się niż baryczny, który jeszcze nieco „zapali” atmosferę. Czyżby należało się spodziewać wiosennych burz?

Pogoda na piątek

Zachmurzenie duże / całkowite nad większością regionów. Na północy i krańcach południowych przejaśnienia, a nawet czyste niebo i sporo słońca. Opady deszczu możliwe są przede wszystkim na Lubelszczyźnie, Pomorzu Zachodnim, szczególnie rano.

Po południu więcej przejaśnień na północy oraz w centrum. Na południu nadal przelotne opady deszczu, raczej o charakterze punktowym, lokalnie konwekcyjnym, ale nie są wykluczone chwile ze słońcem. Temperatura od 7 / 10 stopni na wschodzie przez 10 / 11 w centrum, do 12 / 14 na zachodzie południowym zachodzie i północy. Niewykluczone, że w strefie „operacji” słońca, będzie cieplej. Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący ze wschodu. Ciśnienie 1009 / 1014 hPa.

Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe i umiarkowane na zachodzie i w centrum. Na wschodzie od rana więcej chmur i opady przelotne deszczu. Miejscami możliwe mgły i zamglenia. Po południu sytuacja nie zmieni się. Więcej opadów na wschodzie i lokalnie w centrum. Nie wyklucza się pojawienia mocniejszego opadu oraz burzy, które przyniosą opady krupy lub drobnego gradu i silniejsze porywy wiatru. Centrum, zachód, południe i północ w większych chwilach ze słońcem. Temperatura od 8 / 10 stopni na wschodzie, przez 11 / 13 w centrum, do 14 / 16 na południu, zachodzie oraz północy. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego wschodu. Ciśnienie 1008 / 1013 hPa.

Pogoda na niedzielę

Od rana zachmurzenie duże / całkowite przede wszystkim na północy i krańcach południowych kraju. Tam niewykluczone jakieś zabłąkane zamglenia. Nie wyklucza się także jakiegoś przelotnego deszczu. W centrum i na zachodzie powinno być sporo słońca. W miarę upływu dnia coraz więcej chmur na południu, które będą wędrowały w kierunku centrum.

Po południu już nad województwami południowymi opady deszczu, również o charakterze umiarkowanym / konwekcyjnym. Lokalnie możliwe burze, które przynieść powinny intensywne opady deszczu oraz gradu. Będzie także silnie wiało. Gdzie burze się rozwiną? Zobaczymy. Natomiast jeszcze przed północą sporo opadów na zachodzie, południu oraz w centrum sięgając do Świętokrzyskiego.

Temperatura na przeważającym obszarze od 14 do 18 / 19 stopni, z tym, że najcieplej powinno być tam, gdzie oczywiście będzie najwięcej słońca. Pamiętajcie, że wtedy temperatury prognozowane mogą się różnić od tych na termometrach. Wiatr słaby, w czasie burz silniejszy, osiągający prędkość 60 km/h z północnego wschodu oraz południowego wschodu (front). Ciśnienie 1004 / 1006 hPa.

Reklama

Pogoda na kolejne dni

Tak więc weekend powinien przynieść trochę deszczu, trochę burz, ale również słońce i nieco błękitu. To dobra wiadomość dla ludków, które planują odpalić pierwszy raz w tym sezonie grill. Znając jednak Wasze chęci, rozdziewiczyliście sezon już dawno, tylko się nie pochwaliliście.

Wszak grill pod dachem, to nie grill 😃. Nic bardziej mylnego – Sztuka jest sztuka, nie ma przebacz. Jeśli prognozy się potwierdzą, to pojawi się komunikat, lub jeśli sytuacja będzie tego wymagać także ostrzeżenie meteo. Trzeba się cieszyć z każdego dnia bez względu na aurę. To w sumie fajne jest.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama