Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w sobotę i niedzielę? 14-15.01.2023

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Reklama

Dzień dobry. Od rana w wielu miejscach kraju mamy do czynienia z opadami deszczu. Najwięcej wody leci na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu. Spowodowane jest to wędrówką (oraz zaznaczeniem się na Pomorzu) frontu atmosferycznego Przed nami weekend z pogodową huśtawką. Wahania ciśnienia (nie drastyczne), opady przelotne (chociaż sobota pod tym względem „wygląda” symbolicznie) oraz silniejszy wiatr, który najmocniej da znać o sobie w niedzielę – tak w piśmiennym skrócie.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu frontu atmosferycznego o cechach chłodnych, który z zachodu wędruje na wschód. Front związany jest z niżem znad Morza Północnego, który niebawem powinien znaleźć się nad Danią i dalej „lecieć” w kierunku Skandynawii. Kolejne fronty głębokiego niżu zaznaczą się w naszym kraju już nocą z soboty na niedzielę.

Reklama

Niż prawdopodobnie będzie „generował” bardzo niskie ciśnienie, a zauważyć należy, że nad wschodnią częścią Europy mamy dość rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia (tak, czasem nazywa się go antycyklonem). Podobnie jest nad częścią Bałkanów, dlatego w niedzielę wzrośnie prędkość wiatru (szczególnie w górach i na pogórzu). Nadal napływać będzie masa powietrza polarnego morskiego.

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w sobotę i niedzielę? 14-15.01.2023

Pogoda na weekend – Pogoda na piątek

Zachmurzenie duże / całkowite nad niemal całą Polską. Jedynie o poranku w południowej części kraju należy się spodziewać przejaśnień i nieco dłuższych chwil ze słońcem. Opady deszczu spodziewane są niemal wszędzie, ale najczęściej padać będzie na północy oraz północnym wschodzie kraju. W drugiej części dnia za frontem wraz ze zwiększeniem się gradientu (różnicy) pionowego temperatury mogą pojawić się opady o charakterze konwekcyjnym, których najwięcej może być na zachodzie, południu, północy oraz w centrum.

Wieczorem na południowym zachodzie nawet może pojawić się „prawie” czyste niebo. W centrum oraz na wschodzie nadal opady. Temperatura poza wschodnią „ścianą”, gdzie będzie od 2 do 4 stopni, wszędzie niemal na termometrach odpowiednio od 5 do 8 a nawet 9 / 10 stopni. Wczorajszy dzień pokazał, że może być jeszcze cieplej (przede wszystkim na zachodzie). Wiatr umiarkowany, południowozachodni, najmocniej będzie wiał w górach (powyżej 90 km/h) oraz nad morzem (do 65 km/h. Ciśnienie 1002 – 1019 hPa.

pogoda na weekend, pogoda na weekend,sobotę,niedzielę

Pogoda na sobotę

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. Najwięcej ewentualnych przejaśnień w centrum oraz na południu kraju. Ogólnie należy liczyć się z przejaśnieniami. Opady deszczu o charakterze punktowym (konwekcyjnym) przede wszystkim w Polsce północnej. W górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W miarę upływu dnia punktowe opady będą pojawiały się także na Kujawach, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Nie jest wykluczone, że popada także w woj. Mazowieckim.

Od południowego zachodu powinna „wkraczać” szersza strefa przejaśnień. Śmiem twierdzić, że się może nawet całkiem nieźle rozpogodzić. Już późnym wieczorem nad zachodnie granice powinna nasunąć się szeroka i „znacząca” strefa opadów deszczu, ale w sobotni wieczór kto by się nią przejmował 😉. Temperatura od 1 / 3 stopni na pogórzu , przez 2 / 4 na wschodzie oraz lokalnie na północy. Reszta kraju w temperaturach od 5 do 7 stopni. Wiatr umiarkowany południowy i południowozachodni w górach osiągający prędkość powyżej 100 km/h. Na ogół prędkości powinny się zamykać w wartościach rzędu 45 – 60 km/h. Ciśnienie 1002 – 1021 hPa.

Pogoda na niedzielę

Z uwagi jeszcze na niedoszacowanie (również z mojej strony) zjawisk / porywów wiatru prognoza na niedzielę pojawić się powinna jutro. Rano? Wieczorem? Jeszcze nie wiem 🙂.

Reklama

Już pojawiają się głosy o możliwym (w końcu) wystąpieniu ujemnych temperatur oraz opadów śniegu. Cóż. Spoglądając jeszcze przed Nowym Rokiem na FUSy, wydawało się, że opady śniegu i prawdziwa zima są nieuniknione. Jak było? Marginalnie posypało, a następnie wróciliśmy do ciepłej, raczej przedwiosennej aury.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama