Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w sobotę i niedzielę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Hej, hej. No to mamy pierwszy, prawdziwie wakacyjny weekend. Rok szkolny zakończony, sezon urlopowy już nieco wcześniej, więc już śpieszę z informacjami co Was czeka 🙂. Powiedzmy, że prawdopodobnie każdy znajdzie coś dla siebie. Dla lubiących chłód zapraszam nad sam Bałtyk, gdzie temperatury nie powinny przekroczyć 25 stopni. Ciepło w całym kraju, a bardzo ciepło i upalnie na zachodzie kraju. Tam także nie jest wykluczone, że zaznaczy się strefa zbieżności wiatru – będzie więc lokalnie padać i grzmieć.

Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska póki co znajduje się w oddziaływaniu wyżu, który znajduje się nad Litwą. Będzie on wędrował dalej na północny wschód. Tymczasem nad zachodnią Europą mamy do czynienia z rozległym ośrodkiem niskiego ciśnienia nad Atlantykiem. Jego zatoka niskiego ciśnienia z wygenerowanymi kolejnymi ośrodkami dominują na zachód od naszej granicy. Na mapie 500 hPa widać wyraźny układ „Omega” który sprawia, że mamy piękną i ciepłą aurę. Nadal napływać będzie masa powietrza polarnomorskiego, jednak ulegnie ono transformacji i będzie miało cechy kontynentalne.

Pogoda na weekend

Pogoda na weekend – Pogoda na piątek

Zachmurzenie małe lub jego brak. Jedynie na zachodzie i południowym zachodzie może po południu pojawić się nieco więcej chmur i nie jest wykluczone, że dosłownie pokapie. Jeśli w ogóle opady wystąpią, będą miały charakter naprawdę punktowy. Temperatura od 21 / 24 stopni nad samym morzem przez 25 / 28 nad większością regionów do 30 / 32 na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego wschodu, osiągający w porywie 40 km/h. Ciśnienie 1010 / 1018 hPa.

Pogoda na weekend, Pogoda na weekend
Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie i południu już pewnie od rana sporo chmur. Przelotnie tam może popadać, a jeszcze przed południem może przejść burza. Chwilami i lokalnie opady mocniejsze, a nawet nie wykluczam pojawienia się gradu oraz silniejszych porywów wiatru. W innych regionach spokojnie, pogodnie i bardzo ciepło. Temperatura od 22 / 25 nad samym morzem oraz na Podlasiu i Suwalszczyźnie przez 25 / 28 nad większością regionów do 29 / 31 stopni na zachodzie wliczając Wielkopolskę. Wiatr nadal słaby i umiarkowany, południowowschodni, osiągający prędkość 30 / 40 km/h w porywie.

Ciśnienie 1012 / 1017 hPa.

Pogoda na weekend, Pogoda na weekend

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Na zachodzie, południu i wschodzie miejscami większe. Opady deszczu oraz lokalne burze możliwe przede wszystkim na zachodzie i południu. Niewykluczone, że gdzieś pokropi w Wielkopolsce. Będzie malowniczo z lokalną konwekcją i sporą ilością słońca. Podobnie będzie w lubelskim i podkarpackim. Tam również gdzieś przelotne opady deszczu. Temperatura od 22 / 25 stopni nad morzem przez 25 / 28 na wschodzie, 28 / 30 w centrum i na południu do 32 stopni na zachodzie kraju. Miejscami możecie zanotować wyższe temperatury od prognozowanych. Wiatr nadal słaby i umiarkowany z południowego wschodu, osiągający w porywie około 40 km/h. Ciśnienie 1015 / 1020 hPa.

Pogoda na weekend, Pogoda na weekend
Reklama

Pogoda na kolejne dni

Przyszły tydzień upalny. Dokładniejszych informacji udzielę pewnie jutro lub w niedzielę. Sytuacja jest rozwojowa i wymaga nieco głębszej analizy myślowej 🙂.

Mam nadzieję, że weekend będzie mimo tych przelotnych opadów – udany. 🙂

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama