Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w sobotę i niedzielę? 3-4.12.2022

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Pierwszy grudniowy weekend staje się powoli faktem. Czy pogoda okaże się łaskawa i uratuje „depresyjne” stany odrobiną słońca? Niestety nie mam dobrych wiadomości. Jeśli w ogóle słońce się gdzieś pojawi, to chwilowo i prawdopodobnie na krańcach Polski południowej. Reszta kraju nadal pod chmurą warstwową, spadnie także trochę śniegu oraz marznącego deszczu, który będzie powodował gołoledź. Na drogach będzie naprawdę niebezpiecznie. Może fakt zbliżania się Mikołajków oraz Świąt Bożego Narodzenia sprawi, że zajmiecie nimi głowę i pogoda nie będzie na Was negatywnie wpływać.

Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal od ponad tygodnia znajduje się w oddziaływaniu wyżu znad Rosji oraz nieco słabszego wyżu skandynawskiego. Cyrkulacja strefowa jest odcięta, więc o wierze z zachodu nie ma co marzyć. Do kraju napływa od południowego wschodu powietrze arktyczne, które wędrując przez wybrzeże Morza Czarnego ulega przetransformowaniu na masę Polarną o cechach morskich ze znaczną porcją wilgoci.

Słaba amplituda dobowa temperatury i brak znaczącej adwekcji ciepła sprawiają, że mgieł jest jak na lekarstwo. Prawdopodobnie jednak w niedzielę od południa rozpocznie się niewielka i krótkotrwałą adwekcja ciepła, a to oznaczać może front atmosferyczny, który przyniesie opady śniegu, ale wraz z postępującym ciepłem (od góry) także opadów deszczu ze śniegiem oraz deszczu, który będzie marznąć.

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w sobotę i niedzielę? 3-4.12.2022

Pogoda na weekend – Pogoda na piątek

Zachmurzenie duże / całkowite nad całą Polską. Gdzieniegdzie naprawdę symboliczne i marginalne dziury w chmurze warstwowej przede wszystkim na południu kraju. Poza tym stalowo. Gdzieniegdzie możliwe symboliczne i przelotne opady śniegu lub deszczu, który może marznąć. Wczoraj wychodząc z pracy właśnie taka sytuacja miała miejsce – padał deszcz, przy temperaturze lekko poniżej zera.

Po południu, może gdzieś na północy i północnym wschodzie nieb się gdzieś przetrze. Na południowym wschodzie możliwe opady śniegu, raczej słabe. Późnym wieczorem od południowego zachodu wejdzie strefa opadów śniegu, która nocą będzie przesuwać się na północ kraju. Temperatura od -5 / -3 na Podlasiu przez -3 / -0 stopni nad niemal całą Polską. Najcieplej w pasie nadmorskim, gdzie mieszkańcy powinni ujrzeć lekki plusik. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany – wschodni i południowowschodni. Ciśnienie 1025 – 1032 hPa i niewiele się zmieni.

Nocą z piątku na sobotę na Podlasiu oraz we wschodniej części woj. Warmińsko – Mazurskiego temperatura może obniżyć się do -10 stopni – szczególnie na otwartych przestrzeniach, zagłębieniach oraz mrozowiskach. Dodatkowo na Mazowszu, Kujawach, Podlasiu spadnie trochę śniegu – przynajmniej powinno.

pogoda na weekend, pogoda na weekend,sobotę,niedzielę,jaka pogoda
Reklama

Pogoda na sobotę

Zachmurzenie umiarkowane / duże na przeważającym obszarze Polski. Przejaśnienia nad samym morzem oraz w górach. Opady śniegu o charakterze umiarkowanym od Podlasia przez Kujawy, po Pomorze Zachodnie. Popadać może także w północnej części Mazowieckiego. Do południa śnieg rozhula się w pasie Pomorza oraz Warmii i Mazur. Popadać punktowo może również w innych regionach Polski północnej / zachodniej. Po południu nad Polską opadów mniej, a nad południowymi regionami znów możliwe są niewielkie przejaśnienia i ta niewykluczone pojedyncze mgły, które niestety mogą marznąć.

Temperatura od -4 / -2 stopni na północy, północnym wschodzie przez -1 / 1 w centrum, na zachodzie i wschodzie. Na południu kraju od 0 do 2 stopni. Wiatr słaby, na północy umiarkowany wschodni i południowowschodni. Ciśnienie 1022 – 1030 hPa.

UWAGA!!!!

Nocą z soboty na niedzielę od strony południowej wraz ze wspomnianą wcześniej powolną adwekcją (napływem) cieplejszej masy powietrza, dojdzie do inicjacji opadów przede wszystkim marznącego deszczu, który będzie powodował gołoledź. Strefa niebezpiecznych zjawisk będzie wędrowała od woj. Śląskiego, w kierunku Wielkopolski „liżąc” także woj. Łódzkie. Opady następnie sięgną Kujaw Pomorza Zachodniego, Środkowego oraz zachodniej części. woj. Warmińsko-Mazurskiego. Na drogach i chodnikach bardzo ślisko!!! Jeśli prognoza się utrzyma jutro zostanie wydane odpowiednie ostrzeżenie lub komunikat.

Reklama

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie nadal duże / całkowite. Jedynie na południu coś tam może się przejaśnić, ale od rana nie wyklucza się pojawienia mgieł i zamgleń, które lokalnie mogą marznąć. Na Podkarpaciu oraz w południowej części Małopolski prawdopodobnie sroga dawka słoneczka. Na północy jeszcze będzie zaznaczać się strefa frontu z opadami o charakterze marznącym.

Dotyczyć będzie to przede wszystkim Pomorza, oraz marginalnie Warmińsko-Mazurskiego / Podlaskiego. Po południu strefa z opadami pozostanie na krańcach Polski północnej , gdzie nadal opady deszczu mogą być marzące i powodować mogą gołoledź. Strefa rozpogodzeń może nieco się rozszerzyć nad zachodnią część kraju. Temperatura od -3 / -1 stopnia w pasie Polski wschodniej przez -1 / 1 w centrum, na północy oraz na zachodzie do 2 / 4 stopni na południowym zachodzie.

Najcieplej na południu, gdzie termometry mogą wskazywać nawet 6 / 7 stopni. Dołóżmy do tego wspomniane przejaśnienia i jeśli się wszystko „ułoży” mamy całkiem ciepłą jak na początek grudnia i pogodną niedzielę. Wiatr nadal wschodni i południowowschodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie 1019 – 1030 hPa i będzie się wahać.

Pogoda na kolejne dni

No a co dalej w pogodzie? Po weekendzie? Będzie troszkę „Walki” pomiędzy adwekcją powietrza arktycznego a wilgotniejszą masą polarną morską. Jeśli się pojawią fronty lub niże, to będzie dość ciekawie. Pogoda prawdopodobnie podzieli kraj, na bardziej zimową (północ, centrum) oraz cieplejszą (południe). Czas pokaże.

Opracował: Jarosław Turała


Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama