Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w sobotę i niedzielę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Dzień dobry. Mamy niemal bezchmurny i mroźny poranek. W Zakopanem mamy poniżej -15 stopni i UWAGA – jest tam chłodniej niż na Kasprowym Wierchu, gdzie mamy -12 stopni. Jest to spowodowane inwersją temperatury 🙂. Zimno jest także w Lublinie -11 oraz w Lesku -12. Oczywiście jestem pewien, że w zagłębieniach terenu i na mrozowiskach notowano większe spadki temperatur. Przed nami kolejny piękny dzień i piękny weekend.

Miło się taką prognozę tworzy i uwierzcie, że to nie jest tak, że “jarają” mnie ostrzeżenia i informację o jakiś groźnych zjawiskach. Lubię to, bo to moja pasja, ale pisanie o stabilizacji meteo jest również sporą radością.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w “objęciach” mocnego wyżu znad Litwy, który w centrum notuje 1040 hPa. Wszelakie niże obecne są nad Atlantykiem, jednak przez blokadę strefową nie grożą nam absolutnie (póki co). Napływa zimne powietrze kontynentalne. Przez weekend nadal będzie trwała dominacja rozległego wyżu. Mówiąc lakonicznie – nic się nie zmieni.

pogoda na weekend, pogoda na weekend,pogoda na sobotę,pogoda na niedzielę

Pogoda na piątek

Zachmurzenie małe, lub jego brak. O opadach nie ma mowy. Będzie stabilnie i wyżowo. Temperatura o poranku, szczególnie na południu i południowym wschodzie, gdzie spadki (jak już Wiecie) będą większe. W ciągu dnia najchłodniej na południowym wschodzie – 2 / 0 stopni. Na pogórzu od -5 do -2. Na południu i w centrum od 0 do 2 stopni. Podobnie na północy.

Na zachodzie i południowym zachodzie od 3 do lokalnie 4 stopni. W promieniach słońca temperatury mogą być wyższe. Wiatr słaby, umiarkowany i silniejszy na zachodzie, gdzie w porywach może osiągać 45 km/h, a to oznacza spadek temperatury odczuwalnej. Najsłabiej powieje na wschodzie. Będzie on wiał z różnych kierunków w zależności od regionu kraju (ruch antycyklonalny – zgodny z ruchem wskazówek zegara). Ciśnienie 1032 / 1040 hPa.

pogoda na weekend, pogoda na weekend,pogoda na sobotę,pogoda na niedzielę

Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe lub jego brak. W ciągu dnia nieco więcej chmur pojawić się może w pasie Polski wschodniej (wliczając północ i południe regionów). Opadów znów nie przewiduje się. Po mroźnym poranku (znów na południu i południowym wschodzie spadki temperatur poniżej -10 stopni), całkiem przyjemny dzień. Co prawda na wschodzie jeszcze od -1 do 2 stopni przez 3 / 5 na południu i północy do 6 / 8 na południowym zachodzie i zachodzie. Nie jest wykluczone, że w słońcu temperatury będą wyższe (powyżej 10 stopni). Wiatr słaby i umiarkowany, z południowego wschodu oraz północnego zachodu. Ciśnienie nadal wysokie , ale niższe niż w piątek 1027 / 1033 hPa.

pogoda na weekend, pogoda na weekend,pogoda na sobotę,pogoda na niedzielę

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie małe, lub jego brak. Najwięcej niegroźnych chmur na południowym wschodzie kraju. Opadów znów nie przewiduje się. Temperatura od 3 / 5 stopni na wschodzie (południowy wschód jeszcze od 1 do 3), przez 6 / 8 na południu w centrum i na północy, do 9 / 11 na zachodzie. Oczywiście z uwagi na “operację” słońca, temperatury mogą być wyższe od prognozowanych. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni i południowo wschodni. Ciśnienie 1024 / 1031 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Jak Widzicie, stabilnie i “lekko”. Powoli jednak wzrasta zagrożenie pożarowe, no i z powodu niższych temperatur, wieczorem i nocą pogarsza się jakość powietrza, którym oddychamy. Jest to oczywiście spowodowane zaleganiem dymów i pyłów w warstwie przyziemnej atmosfery.

Kolejne dni nie przyniosą znacznych zmian w pogodzie. Poza jednym dniem ze spodziewanymi opadami, znów prawdopodobnie dojdzie do rozwoju mocnego wyżu, który nie pozwoli na przedostanie się frontu, czy tym bardziej niżu. Wiemy jednak, że prognozy na dłuższy okres mimo wydawałoby się stabilnych modeli mogą ulec zmianie 🙂.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.