Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek, sobotę i niedzielę? 14-16.04

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Po nocy, dzień przychodzi. Człowiek budzi się do życia i żyje…

Nadal zachód kraju znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu nieco pofalowanego frontu atmosferycznego, który przynosi obecnie przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim oraz na krańcach południowo-zachodnich opady deszczu.

drugim miejscu Kłodzko – 11 mm. Na ostatnim stopniu podium Wrocław – Strachowice – 7 mm.

Stan rzek w większości „przypadków” utrzymają się w strefie wody średniej oraz wysokiej. Co ciekawe, więcej stanów wysokich mamy na wschodzie, sięgając Mazowsza oraz na południu kraju. Stan alarmowy na obecną chwilę przekroczony jest na rzece Czarna w Świętokrzyskim, gdzie stan ostrzegawczy wynosi 320 cm, obecnie mamy 402 cm.

Najcieplej o poranku (dane z godziny 06:00 CEST) w Mikołajkach, Toruniu oraz Białymstoku, gdzie mamy od 8 do 9 stopni. Najchłodniej w Lesku; zaledwie 1,5 stopnia oraz w Rzeszowie 2,5 stopnia. Nad Elblągiem unosi się gęsta mgła, ograniczająca widzialność poziomą do 100m.

Co przyniesie weekend? Hmm. Kierujmy się zasadą, że w tygodniu ładnie, a w weekend nie do końca. Na szczęście nie wszędzie 😉. Należy się jednak liczyć z opadami deszczu.

Pogoda na weekend. Jaka pogoda w piątek, sobotę i niedzielę?
Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju ośrodka niskiego ciśnienia, który umiejscowiony jest mniej więcej nad Węgrami. Na zachodzie kraju oddziaływuje gruba warstwa chmur związana z lekko pofalowanym frontem atmosferycznym. Tymczasem od południa wejdzie kolejna strefa związana z frontem atmosferycznym, który będzie przemieszczał się na północ. Na południu może pojawić się płytki niż baryczny. Zacznie napływać cieplejsza, chwiejna (szczególnie w sobotę) masa powietrza z południa Europy.

Pogoda na piątek

Zachmurzenie duże / całkowite, szczególnie na zachodzie i południu kraju. Tam od rana opady deszczu, które chwilami mogą być nieco mocniejsze. Większe zachmurzenie także na Podlasiu i tam lokalnie od rana również niewykluczony opad deszczu. Na południowym wschodzie pogodnie i w miarę upływu dnia, strefa mniejszego zachmurzenia zacznie obejmować centrum oraz północ kraju.

Na krańcach zachodnich niewykluczone jeszcze opady i większe / całkowite zachmurzenie. Wieczorem strefa frontu zacznie oddziaływać także na południu kraju i tak zacznie padać. W górach opady śniegu. Wieczorem na Podlasiu i „okolicach” również nie wykluczone przelotne przelotne, konwekcyjne opady. Temperatura całkiem przyjemna, szczególnie w strefie słońca. Od 11 – 13 stopni na zachodzie oraz w strefie większego zachmurzenia na północnym wschodzie do 14 – 17, a kto wie, czy nie będzie więcej. O tym dowiemy się wieczorem z pomiarów. Wiatr slaby i umiarkowany – wschodni. Ciśnienie 1003 – 1011 hPa.

Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Od rana przeważać będzie zachmurzenie duże / całkowite, szczególnie na zachodzie, w centrum i wschodzie. Na południu oraz północy nieco więcej przebłysków słońca. Opady od Lubelskiego przez Łódzkie po Wielkopolskę i Lubuskie. W miarę upływu dnia strefa będzie przemieszczać się nieco „wyżej”, ale większe skupisko opadów możliwe głównie na wschodzie kraju, gdzie chwilami może padać mocniej.

Od południa w głąb kraju będzie poszerzać się strefa rozpogodzeń, ale nie tylko. Z uwagi na pogłębiającą się „lekką” niestabilność, operację słońca, oraz nieco większy gradient pionowy temperatury wraz z szybszym przepływem w środkowej troposferze na południu kraju w drugiej części dnia pojawią się przelotne, konwekcyjne opady oraz burze, podczas których spadnie więcej deszczu oraz niewykluczony opad gradu.

Opady konwekcyjne i burze obejmą przede wszystkim woj. południowe „wliczając” Świętokrzyskie oraz południowe regiony Łódzkiego. Zresztą konwekcja nie lubi się prognozować, więc 😉. Temperatura od 7 – 9 stopni nad samym morzem, przez 8 – 10 w strefie większego zachmurzenia i opadów (większość Polski), 11 – 13 w centrum oraz na zachodzie do 13 – 16 na południu. Wiatr słaby przy okazji ewentualnego niżu – na południu do umiarkowanego w pozostałej części kraju, będzie wiał z kierunku zachodniego. Ciśnienie 1009 – 1015 hPa.

Niedziela? Ogólnie poza południem kraju, zachmurzona i z przelotnymi opadami. Na południu więcej słońca i cieplej 🙂

Ciekawy jestem jaka będzie majówka 😉, ale nawet się nie zabieram za prognozy póki co. To czyste szaleństwo.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama