Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 28-29.04

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Reklama

Zaczynacie weekend? Długi weekend? Tony kiełbasy i karkówki już kupione? Patrząc na to, co ludzie wyczyniają w sklepach, to czasem zadaje sobie pytanie, czy sklepy nie będą czynne przez miesiąc. Totalna rozpierducha, awantury i…..szkoda gadać. Że ludziom się tak chce denerwować.

Zimowa majówka 2017

Jeśli zastanawiacie się nad tym, co to za zdjęcia „wjechały” do dzisiejszej prognozy pogody, to już wyjaśniam. Otóż moi mili. W roku 2017 i tego samego dnia Kłodzko oraz Opole notowało pokrywę śnieżną 😉. Co prawda niewielką, ale jednak.

Rekord temperatur w Hiszpanii

Reklama

Tymczasem wczoraj w Hiszpanii zanotowano rekord temperatury dla kwietnia. Poprzedni został „Zgładzony” o 5 stopni. Temperatury odnotowane 37,7 / 37,8 stopni…..Podobnie w Portugalii, gdzie zanotowano 36,5 stopnia (poprzedni 36,3). To taka ciekawostka, dla Was przy pogodnym piątku (tak wiem – na południowym zachodzie już się mocniej chmurzy).

Postępujące zachmurzenie zapowiada zbliżające się zmiany. Do Polski od zachodniej strony zbliża się front atmosferyczny , który przyniesie opady, ale dla uspokojenia Waszych nerwów także wyższe temperatury.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska jeszcze znajduje się w obszarze wysokiego ciśnienia związanego z układem wyżowym sięgającym aż Bałkanów. Tymczasem od zachodu powoli zbliża się płytki ośrodek niskiego ciśnienia, a wraz z nim fronty atmosferyczne, które przyniosą opady deszczu oraz lokalne burze. Nastąpi również adwekcja (napływ) cieplejszej masy powietrza polarnomorskiego. Do niedzieli więcej chmur i lokalnych opadów.

Pogoda na piątek

Reklama

Zachmurzenie małe i umiarkowane na przeważającym obszarze kraju. W miarę jednak upływu dnia od południowego zachodu zacznie nasuwać się strefa zachmurzenia związana z frontem atmosferycznym. Późnym popołudniem na Dolnym Śląsku oraz w Lubuskim przewidywane są opady deszczu. Jakiś przelotny deszcz może się zdarzyć także w Małopolsce oraz w pierwszej części nocy w Wielkopolsce.

Na pozostałym obszarze do końca dnia zachmurzenie małe, chociaż w centrum już wzrastające do dużego. Temperatura od 9 – 12 stopni na północnym wschodzie, północy i wschodzie, przez 13 – 15 w centrum oraz na południu. Na zachodzie i południowym zachodzie również 12 – 13 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany południowy. Ciśnienie 1015 – 1022 hPa.

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe i umiarkowane jeszcze na wschodzie kraju (sięgając Mazowieckiego). Pozostała część kraju w zachmurzeniu dużym / całkowitym. Na zachodzie oraz w centrum przelotne opady deszczu. W miarę upływu dnia opady pojawić się powinny także na Pomorzu Zachodnim. Wschód (również północny wschód) nadal bez deszczu. Po południu nastąpi rozwój konwekcji. W rezultacie lokalnie spadnie deszcz nieco bardziej intensywny oraz pojawić się mogą wyładowania atmosferyczne. Najwięcej opadów na zachodzie, północy, południu oraz lokalnie w centrum. Krańce wschodnie nadal w sporej ilości przejaśnień. Temperatura średnio od 14 do 17 stopni z tym, że w pasie opadów (niekonwekcyjnych) od 12 do 14 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany południowy skręcający na zachodni. Ciśnienie 1012 – 1017 hPa.

Pogoda na majówkę 2023

Reklama

Prognoza na niedzielę oraz okres 1 – 3 maja pojawi się jutro. Pewnie już większość serwisów już prognozę na majowy weekend wydało, ale tu nie chodzi o to, kto pierwszy ten lepszy, bo jak tak dzień po dniu pojawiają się newsy z prognozą, która zmienia się z każdą odsłoną, no to co sobie można zaplanować? W sumie nic. Wstępnie już z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogę napisać, że śniegu nie powinno być, a i temperatury powinny być z tych zadowalających. Bądźcie cierpliwi i tyle. Wiem doskonale, że potraficie grillować niemal w każdych warunkach pogodowych.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama