Przejdź do treści

Pogoda na Wielkanoc 2023. Opady deszczu, możliwe burze. Temperatury do 14 stopni Celsjusza.

Wielkimi krokami zbliżają się do nas Święta Wielkanocne. W tym momencie modele prognostyczne już się w miarę unormowały, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć, jak będzie prezentowała się sytuacja pogodowa w najbliższych dniach.

Pogoda na Wielkanoc 2023

Reklama

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w Polsce, które wiąże się z tradycjami i zwyczajami rodzinnych spotkań. Wiele osób zastanawia się, jaka pogoda będzie towarzyszyć nam w tym roku podczas świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Czy możemy liczyć na wiosenną aurę, czy raczej przygotować się na kapryśną i zmienną atmosferę?

Zacznijmy od tego, że Wielkanoc 2023 przypada na 9 i 10 kwietnia. To dość późny termin, więc można by oczekiwać, że pogoda będzie już bardziej stabilna i przyjemna niż w marcu. Niestety, nie jest to takie oczywiste.

Reklama

Jak wynika z wyliczeń modeli numerycznych Wielkanoc 2023 zapowiada się raczej pochmurno i deszczowo. Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Ukrainy, który doprowadzi nad nasz kraj ciepłe i wilgotne masy powietrza polarnego. W takich warunkach możemy spodziewać się dużego zachmurzenia i słabych opadów deszczu lub mżawki. Temperatura powietrza będzie umiarkowanie ciepła, ale nie należy liczyć na wysokie temperatury

Wielki Piątek

Wielki Piątek to wędrówka frontu atmosferycznego przez Polskę zachodnią. W większości kraju będą występowały opady deszczu. Na krańcach południowych i w górach będzie sypał śnieg. Za główną strefą opadową związaną z frontem atmosferycznym będą przemieszczały się opady o charakterze przelotnym i konwekcyjnym. Padać będzie przez cały dzień. Dopiero więcej rozpogodzeń pojawi się w Polsce południowo wschodniej nocą z piątku na sobotę.

Wielki Piątek – temperatury i wiatr

W Wielki Piatek najcieplej będzie na północnym wschodzie i wschodzie Polski. Tam temperatury osiągną od 10 do 12 st. C. Najzimniej na południu tam temperatury będą celowały w granicach od -2 do 2°C. Wiatr słaby tylko na Wybrzeżu, silniejszy do 40 km/h.

Wielka Sobota

Reklama

Na Wielką Sobotę prognozujemy duże zachmurzenie z opadami deszczu w północnej części kraju. Chmury za opadami będą przemieszczały się ze wschodu na zachód. Opady powinny być krótkotrwałe, ale lokalnie intensywne. Opady również będą występować na krańcach południowo zachodnich oraz południowo wschodnich Polski. Na pozostałym obszarze Polski nie powinno padać.

Wielka Sobota – temperatury i wiatr

Termometry pokażą maksymalnie od 4 st. C w Małopolsce i Podkarpaciu do 13 st. C w pasie północnym Polski. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Nie jest to więc idealna pogoda na święcenie pokarmów czy spacer po parku, ale też nie ma co narzekać.

Niedziela Wielkanocna

W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę nad ranem na północy Polski będą występowały mgły. Niebo będzie pokryte chmurami, z których miejscami popada deszcz. W górach może padać śnieg z deszczem lub mokry śnieg. Jedynie na Dolnym Śląsku można liczyć na trochę słońca. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Na północnym wschodzie będzie występowała konwekcja w godzinach południowych i popołudniowych, a to będzie skutkowało się niższymi opadami pochodzenia konwekcyjnego oraz lokalnymi słabymi burzami.

Niedziela Wielkanocna – temperatury i wiatr

Reklama

Jeśli chodzi o Niedzielę Wielkanocną, to Temperatury maksymalne będą występowały w centralnej i północnowschodniej części Polski i będą osiągały od 10 do 14°C najzimniej na krańcach południowych i na krańcach północnych tam jedynie 6-8°C.

Poniedziałek Wielkanocny

W Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia) pogoda nie ulegnie większej zmianie. Będzie pochmurno z przejaśnieniami i opadami deszczu, w szczególności na wschodzie i południu Polski. Temperatura maksymalna osiągnie od 4 st. C na Pomorzu do 12 st. C w zachodniej i wschodniej części kraju. W górach nadal możliwe są opady śniegu z deszczem lub mokrego śniegu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Podsumowanie

Podsumowując, prognoza pogody na Wielkanoc 2023 nie jest zbyt optymistyczna dla miłośników słonecznej i ciepłej aury. Musimy przygotować się na pochmurne i deszczowe dni, które nie sprzyjają spacerom ani zabawom na świeżym powietrzu. Jednak nie zapominajmy, że Wielkanoc to przede wszystkim czas radości ze Zmartwychwstania Chrystusa i okazja do spędzenia czasu z bliskimi. Życzymy więc wszystkim naszym czytelnikom zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych!

Reklama

Inne wiadomości

Reklama