Przejdź do treści

Pogoda na wtorek okiem Jarosława Turały. 03.10

Pogoda na wtorek okiem Jarosława Turały.

Reklama

Przed nami dynamiczna i zmienna aura, która zacznie się od dziś. Na początek napłynie bardzo ciepła masa powietrza. Zrobi się bardzo ciepło, po czym szybko przez Polskę przejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Uwagę zwraca możliwość pojawienia się silniejszych porywów wiatru. Szczególnie na Pomorzu.

pogoda na wtorek, pogoda na wtorek

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska jeszcze znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, ośrodka wyżowego, który będzie przemieszczał się w kierunku Bałkanów. Nad Polską mamy również strefę zachmurzenia związaną z frontem ciepłym. Oznacza to, że za chwilę dostaniemy się w objęcia tzw. ciepłego sektora pomiędzy właśnie ciepłym, a chłodnym frontem atmosferycznym. To właśnie wtedy możemy liczyć na większą, adwekcję ciepła z południowego zachodu Europy. Już jutro, nad Polską pojawi się front atmosferyczny z opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Ważnym elementem, jest możliwość pojawienia się linii wiatrowej o prędkości z zakresu 65 – 80 km/h, który lokalnie może powodować szkody materialne. Oczywiście w związku z takim obrotem sprawy pojawi się wielce prawdopodobna struktura liniowa, ale to czas pokaże.

Pogoda na wtorek

Reklama

Zachmurzenie małe, lub jego brak na całym obszarze kraju. Będzie naprawdę pięknie i proszę Wszystkich – WYKORZYSTAJCIE TO!!!! W drugiej części dnia na zachodzie i północnym zachodzie pojawi się nieco więcej chmur i to będzie oznaką zbliżających się zmian. Wieczorem nad Nizinę Szczecińską wejdzie wspomniana linia zbieżności z postępującym frontem atmosferycznym. Przyniesie ona deszcz oraz burze, podczas których mocnie popada deszcz. Nie jest wykluczony opad gradu. Najistotniejszą rzeczą jest jednak pojawienie się silnych porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość z zakresu 65 – 80 km/h. W konwekcji nie jest wykluczone więcej, ale czas pokaże, jak będzie.

Do północy strefa powinna przesunąć się już nad Wielkopolskę oraz zachodnią cześć Pomorza, Dolny Śląsk oraz nad Kujawsko-Pomorskie. W ciągu nocy strefa będzie dalej przemieszczać się na wschód kraju. Temperatura średnio od 23 do 26 stopni. Na południowym zachodzie od 27 do 28 lokalnie 29 stopni. Tak więc rekord absolutny temperatury z 1966 roku rzeczywiście jest zagrożony….Wiatr umiarkowany, na linii szkwału silny i porywisty. Nad morzem również osiągający prędkość od 60 do 80 km/h. Na Pomorzu środkowym porywy do 90 km/h. Oczywiście na Bałtyku sztorm. Ciśnienie 1006 – 1021 hPa.

Kolejne dni, to uruchomienie cyrkulacji strefowej, oraz północno zachodniej, co oznacza znacznie chłodniejsze dni. Raz będzie padać, a raz nie. Nie jest wykluczone, że pogoda jeszcze szykuje dla nas „ciepłą” niespodziankę, ale jeszcze za wcześnie, by o tym pisać.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama