Przejdź do treści

Pogoda na wtorek okiem Jarosława Turały. 18.07

Pogoda na wtorek okiem Jarosława Turały. 18.07

Reklama

Za nami dynamiczny dzień pod względem zjawisk atmosferycznych. W wielu miejscach kraju przeszły burze. Najwięcej z nich pojawiło się na południu oraz południowym wschodzie kraju, gdzie przez m.in nawalne opady doszło do wielu podtopień oraz zalań. Niejednokrotnie w skutek uderzeń pioruna płonęły zabudowania, w głównym stopniu gospodarcze.

pogoda na wtorek, pogoda na wtorek

Tragedia na Mazowszu

Niestety, jak już Wiecie z powodu złych warunków atmosferycznych doszło do katastrofy samolotu Cessna caravan na lotnisku w Chrcynnie, która uderzyła w bar znajdujący się obok hangaru. W środku przebywali studenci Wojskowej Akademii Technicznej.

Reklama

Przyjrzałem się nieco warunkom meteo, prawdopodobnie w momencie próby przyziemienia maszyny. Ostatni odczyt z transpondera miał miejsce o godzinie 17:13 CEST, ale wtedy samolot nie podążał jeszcze na lotnisko.

Przeglądając skany odbiciowości radarowej widać wyraźnie superkomórkę która przemieszczała się ze strony Skierniewic w kierunku Warszawy. Niosła ze sobą ona wręcz nawalny opad deszczu (>60 dBz) oraz gradu. Śmiem twierdzić, że porywy wiatru nie były również małe. Zresztą wczorajsza troposfera była mocno niestabilna z wieloma znacznymi uskokami wiatru. Nie będę się wypowiadał na temat – czy ktoś, coś, bo to nie jest naprawdę czas na takie wywody. Zresztą nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i na pewno nie będę starał się wejść w kalosze – internetowego specjalisty….Stała się tragedia i to jest czas na milcznie.

Jak było wczoraj dynamicznie w troposferze potwierdza jeden z moich dobrych znajomych, próbując przy nominalnie ładnej pogodzie przyziemić na lotnisku niedaleko Giżycka. Wiatr przy ziemi zmieniający kierunek sprawił, że nie udało się to za pierwszym razem. Więc możecie sobie wyobrazić, że nawet przy wydawać by się mogło sprzyjającej, pięknej pogodzie niekoniecznie może być „idealnie”.

Temat wczorajszej tragedii już zostawiam i nie wracam do tego.

Reklama

Przed Wami prognoza pogody na dziś, gdyż wczoraj z powodu ostrzeżenia, prognoza się nie pojawiła. Mogę powiedzieć tylko, że dziś będzie znacznie spokojnej niż wczoraj, a opady pojawią się jedynie lokalnie. Chcę zaznaczyć, że mimo wczorajszych lokalnie nawalnych opadów w wielu miejscach jest sucho, że wystosowano pisma do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju ośrodka wysokiego ciśnienia, na pograniczu Austrii oraz Niemiec. Tymczasem na północy kraju oddziaływuje jeszcze tzw. front drugorzędny niżu skandynawskiego. Napływa nieco chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnego morskiego.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie małe, lub jego brak . Jedynie na krańcach Polski północno wschodniej jeszcze zachmurzenie duże / całkowite i odchodzące opady deszczu. W ciągu dnia przede wszystkim na północy kraju dojdzie do powstania chmur pionowych, które mogą przynieść przelotne opady deszczu. Chwilami może padać nieco mocniej. Na pewno będzie bardzo malowniczo, bo pojedyncza komórka konwekcyjna + słońce = często, gęsto wspaniały efekt na zdjęciach. Na pozostałym obszarze dominacja chmur ładnej pogody – Cumulus humilis / Cumulus mediocris. Opadów nie przewiduje się w innych regionach. Temperatura od 17 – 20 stopni w pasie Polski północnej, przez 21 – 23 stopnie na Kujawach, Pomorzu Zachodnim oraz na Podlasiu. Najcieplej będzie w centrum, na południu i południowym zachodzie. Tu termometry pokażą od 25 do 27 stopni. Na południowym wschodzie od 23 do 26 stopni. Wiatr umiarkowany, na północy silniejszy, zachodni, skręcający na północnozachodni. Ciśnienie 1014 – 1018 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Reklama

Kolejne dni podobne do dzisiejszego. Słońce, opady konwekcyjne i ciepło (bez upałów). Na „poważniejsze” opady przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama