Przejdź do treści

Pogoda na wtorek okiem Jarosława Turały. 26.09

Pogoda na wtorek okiem Jarosława Turały.

Reklama

Umiejętności czytania map, analizy meteo podobnie jak w innych kategoriach i dziedzinach nabywa się przede wszystkim przez ćwiczenia i praktykę. Ostatnio dzień zaczynam i kończę na obejrzeniu aktualnych animacji satelitarnych. Widać na nich dosadnie, co się dzieje nad naszym kontynentem. Z nich bez problemu można wyłuskać – ośrodki baryczne / fronty / szybkość przepływu, strefy zbieżności oraz całą gamę chmur. Gorąco polecam taką zabawę.

Dziś szybka prognoza na wtorek. Poniedziałek był nudny, to może dziś będzie się coś więcej w pogodzie działo? Nic z tego. Nadal dominować będzie pole wysokiego ciśnienia oraz bezopadowa aura.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na skraju ośrodka wysokiego ciśnienia, który wędruje nad zachodnią częścią Rosji. Przynosi on nam niemal bezwietrzną (słaby przepływ troposferyczny). Zresztą gdy spojrzycie na mapę topografii izobarycznej wysokości 500 hPa (pomogę Wam – > https://charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850… ) to widać wyraźnie sporych rozmiarów pole niemal bez przepływu. O ile na wyższej wysokości mamy do czynienia z adwekcją (napływem) zwrotnikowej masy powietrza, o tyle w warstwie granicznej mamy napływ powietrza kontynentalnego. Sytuacja nie powinna się zmienić przez jakiś czas.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie małe i umiarkowane na północnym wschodzie oraz na północnym zachodzie. Lokalnie na południu kraju także więcej słońca. W pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Padać jednak nie powinno. W ciągu dnia coraz więcej słońca. Miejscami będzie niebo niemal lub czyste i wolne od chmur. Sytuacja do końca dnia nie zmieni się. Temperatura tam, gdzie słońca będzie najwięcej (pewnie wschód, zachód i południe) sięgnąć powinna 23 a nawet 24 stopni. W pozostałej części kraju od 19 do 21 lokalnie 22 stopnie. Wiatr słaby, lub jego brak. Będzie wiał ze wschodu. Ciśnienie 1025 / 1027 hPa.

Sytuacja synoptyczna przez najbliższy czas nie zmieni się. Nadal będziemy znajdować się na skraju wyżu znad Rosji, z tym że zachęcam na podglądanie sytuacji nad Europą właśnie na wysokości 500 hPa. Zobaczycie, że wbrew pozorom i wszechobecnego spokoju, tam wyżej jest nieco inaczej


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama