Przejdź do treści

Pogoda pod oknem Jarosława Turały – 18 i 19.10.2021

Pogoda pod oknem Jarosława Turały. Weekend ,weekend i po weekendzie. Niektórzy z Was cieszyli się z pięknej pogody. Większość jednak spędziła m.in w niedzielę pod czapeczką z chmur. Przed nami jeszcze stabilna pogoda – czasem słońce, czasem deszcz.


Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Reklama

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska od południa znajduje się w oddziaływaniu niewielkiego układu wyżowego znad Węgier, jednak przez nasz kraj przechodzi linia frontu atmosferycznego, który przyniesie przelotne opady deszczu. Niestety wilgoci jest dość sporo, więc mimo wspomnianego wyżu, na niebie słońce tylko gdzieniegdzie.

Pogoda pod oknem
Grafika – DWD

Pogoda na poniedziałek 18.10.2021

Zachmurzenie duże / całkowite na przeważającym obszarze kraju. Od rana na południu opady deszczu . W ciągu dnia padać będzie także na Pomorzu zachodnim, w Wielkopolsce oraz na Śląsku i w Małopolsce. Opad niewykluczony także w opolskim oraz na Warmii i Mazurach. Po południu deszcz na Kujawach oraz Podlasiu (tu możliwe opady konwekcyjne). Temperatura od 8 / 10 stopni na przeważającym obszarze kraju do 11 / 13 lokalnie 14 na zachodzie. W górach lekki mróz. Wiatr słaby i umiarkowany, północno – zachodni i zachodni. Ciśnienie 1022 / 1024 hPa i jeszcze będzie stabilne.

Reklama

Pogoda na wtorek 19.10.2021

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie i południu więcej przejaśnień. Podobnie o poranku na Suwalszczyźnie niemal bezchmurne niebo oraz spadek temperatury do wartości ujemnych. Na Mazowszu oraz na wschodzie (lubelskie) opady deszczu o poranku. W miarę upływu dnia przejaśnienia będą wędrować na wschód, jednak na Podlasiu i na Pomorzu jest szansa jeszcze na przelotne opady.

Gdzie indziej padać nie powinno, a na południu nawet sporo słońca być powinno. Temperatura już „ciekawsza”. Od 4 / 6 stopni na północnym wschodzie przez 8 / 12 w pozostałej części kraju. Najcieplej na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie, gdzie na termometrach od 13 do 16 a nawet 17 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, w Karkonoszach i Kotlinie Kłodzkiej silniejszy, osiągający w porywach 70 km/h. Ciśnienie 1022 / 1028 hPa i ciśnienie będzie spadać.

Co dalej?

Spadające ciśnienie będzie oznaką zbliżania się niżu barycznego. Nocą przez część północną kraju przeleci strefa frontu o charakterze ciepłym. Środa szczególnie na południu, powinna być bardzo ciepła, szczególnie na południu kraju. Wzrośnie także prędkość wiatru, nad morzem. Najbardziej wietrznym dniem, będzie jednak czwartek, gdzie wstępnie porywy na nizinach mogą przekroczyć 80 km/h. Model ECMWF widzi nawet przekroczenie 90 km/h na zachodzie kraju. Na Bałtyku porywy powyżej 100 km/h. Miłego poniedziałku.

Jarosław Turała.

Reklama

Prognozy naszych partnerów


Pogoda pod oknem, Pogoda pod oknem

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ
Pogoda pod oknem, Pogoda pod oknem

Prognoza „Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJKliknij i przeczytaj jak zachować się podczas upału

Źródło map: https://meteologix.com

Reklama