Przejdź do treści

Pogoda w niedzielę 10.07.2022. Opady deszczu i możliwe burze. W całym kraju poniżej 20 stopni

Pogoda w niedzielę 10.07.2022. Opady deszczu i możliwe burze. W całym kraju poniżej 20 stopni

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Nasz kraj podczas niedzielnego dnia będzie znajdował się w obszarze niskiego ciśnienia związanego z niżem Xezal, który będzie kształtował pogodę w naszym kraju. 

Pogoda w niedzielę, Pogoda w niedzielę

Pogoda w niedzielę

Niedziela to kolejny dzień z bardzo niskimi maksymalnie umiarkowanymi temperaturami, które w ciągu dnia na zdecydowanym obszarze Polski wzrosną do 17-18°C, a lokalnie do 19-20°C.

Reklama

Wiatr umiarkowany, jedynie na północy i północnym zachodzie porywy wiatru dochodzące do 40-50 km/h.

W niedzielę zachmurzenie w kraju będzie różne, lecz nad większością obszaru pojawią się niestety chmury typu nimbostratus, które na dobre przykryją słońce. Możliwe z nich będą również opady deszczu o różnej sile i burze, jednak w ciągu dnia powinno zaświecić słońce zwłaszcza w centrum.

Ciśnienie będzie zróżnicowane, tym samym im bliżej ośrodka niżowego tym wartości będą niższe. Na północnym- wschodzie 1010-1012 hPa a zaś na południowym- zachodzie nawet 1017-1018 hPa. 

Burze w niedzielę

Reklama

W niedzielny dzień spodziewamy się sporej ilości wypiętrzania się chmur kłębiastych, którym będą towarzyszyć opady deszczu i wyładowania atmosferyczne, czyli burze. Wpływ zatoki związanej z niżem na skraju Zatoki Fińskiej spowoduje napłynięcie chłodniejszego powietrza polarnomorskiego i tym samym również bardziej zasobnego w wilgoć i potencjalną energię konwekcyjną, która będzie wahać się pomiędzy 300-600 J/kg w zależności od regionu. Rozwoju głębszej konwekcji spodziewamy się już w godzinach przedpołudniowych a największa aktywność przypadnie na popołudnie. N

ajwiększa szansa na ośrodki burzowe istnieje na Pomorzu, gdzie również nad morzami Bałtyku nie wykluczamy pojawienia się w pełni wykształconej trąby wodnej a na obszarze lądowym “funnel cloud”, które przypominają zalążki trąb powietrznych. Ponadto spora szansa na burze istnieje również w Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim, Podkarpackim oraz częściowo i w Mazowieckim i Małopolskim. Zjawiska konwekcyjne powinny być dość lokalne i izolowane, lecz nie można wykluczyć powstania większych struktur wielokomórkowych lub nawet superkomórki burzowej.

Burze będą generowały intensywne opady deszczu 10-20 mm i silne konwekcyjne porywy wiatru do 60-70 km/h. Ponadto możliwe opady gradu o średnicy 1-2 cm. Ze względu na niskie warunki kinematyczne burze będą przemieszczać się bardzo wolno z północy i północnego wschodu kraju na południowy- wschód a chwilami na sam wschód. 

Reklama

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Burze mogą powstawać już od samego rana a ostatnie zanikać tuż przed północą. Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana! Zachęcamy do dzielenia się z nami zdjęciami oraz nagraniami zjawisk atmosferycznych, które wystąpią w Waszej okolicy. Materiały możecie wysyłać śmiało do nas w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Autorzy: Sebastian Grzegorzak i Jakub Truchan

Reklama