Przejdź do treści

Pogoda w piątek 08.07.2022. Konwekcja i możliwe burze. Lokalnie silniejsze.

Pogoda w piątek 08.07.2022. Masowa konwekcja i możliwe burze. Lokalnie silniejsze.

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze frontu zokludowanego, który przyniesie jutro opady deszczu i burze. Nadal napływać będzie do nas chłodniejsza polarnomorska masa powietrza.

pogoda w piątek, pogoda w piątek

Pogoda w Piątek

Po dość chłodnej i rześkiej nocy, gdzie temperatura wahała się w granicach 12-15°C, w piątek na termometrach zobaczymy od 19°C na południu i Pomorzu, do nawet 24-25°C w centrum i na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, na wschodzie Polski w porywach do 30km/h, natomiast na zachodzie do 50km/h. Zachmurzenie umiarkowane, wraz z przemieszczaniem się frontu atmosferycznego na wschód, na niebie zobaczymy więcej chmur. Ciśnienie w normie, w ciągu dnia wyniesie ok. 1020hPa. 

Burze w piątek

Reklama

Burze, jeśli jutro będą występowały, to tylko i wyłącznie w strefie frontu atmosferycznego. Głównie na północnym wschodzie i częściowo również na południu i w centrum prognozowana jest niewielka niestabilność i podwyższone wskaźniki wilgotności, co może przyczynić się do inicjacji konwekcji. Warunki kinematyczne, jak w poprzednich dniach, będą na słabym poziomie, co będzie skutkowało trudniejszym organizowaniem się burz podczas aktualnej doby i wolnym przemieszczaniem się ośrodków burzowych.

pogoda w piątek

Energia dostępna drogą konwekcji będzie wynosić około 400-900 J/kg. Największa aktywność elektryczna spodziewana jest na godziny popołudniowe i częściowo wieczorne. Podczas burz możliwe silniejsze porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego i silne/nawalne opady deszczu do 20-30 mm. Możliwe są również opady gradu o średnicy 1-2 cm. 


Autorzy: Sebastian Grzegorzak i Jakub Truchan

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama