Przejdź do treści

Pogoda w święta 2021. Śnieg i deszcz w Wigilię. Śnieżne święta w większości Polski.

Pogoda w Wigilię i Boże Narodzenie. Wieczorem w czwartek pojawią się zmiany. Zbliża się do Polski głęboki niż. W tym momencie jego centrum jest w okolicach Danii. Ciepłe powietrze wypiera z południowego zachodu mróz. Nastąpi silna odwilż w centrum i na południu Polski. Mroźne temperatury stopniowo wracać będą w Święta. Aktualizacja: 23.12.2021

Reklama

23 grudnia 2021 – wejście niżu do Polski

Temperatury

Nocą z 23/24 grudnia nastąpią zmiany związane z odbudową cyrkulacji zachodniej i wejściem frontu ciepłego nad zachodnią Polskę.

Od zachodu wkracza ciepłe powietrze. Temperatury na południowym zachodzie już są powyżej zera. Najzimniej nadal na północnym wschodzie (do -5C) oraz w górach (do -6°C). Na wybrzeżu temperatury oscylować będą w okolicach 0°C.

Reklama

Opady

Od zachodu wkracza już strefa intensywnych opadów mokrego śniegu. Związana jest ona z frontem ciepłym. Front ten jest częścią niżu, który przyniesie odwilż na zachodzie i południu w Wigilię.

W nocy z czwartku na piątek wieloskalowe, miejscami intensywne opady mokrego śniegu w większości kraju. Za nimi od południowego zachodu wchodzić będą opady mieszane, a następnie opady deszczu. Te obejmą województwa zachodnie i południowozachodnie.

Pogoda w Święta: Wigilia 24.12.2021

Temperatura

W ciągu dnia masa ciepłego powietrza wędrować będzie coraz bardziej na wschód. Po południu w Wigilię zachodnich i południowych regionach Polski temperatury poszybują powyżej 0°C. Najcieplej będzie na południowy zachodzie kraju. Tam temperatury wzrosną do 8 stopni Celsjusza. To spowoduje szybką odwilż i roztapianie pozostałego śniegu. Mróz utrzymać się ma na północy a w szczególności na północnym wschodzie. Do -3 Stopni Celsjusza.

Nocą z 24/25 grudnia arktyczna masa powietrza wypychać będzie ciepły sektor coraz bardziej na południe. Na północy i w centrum Polski mróz do -10 stopni Celsjusza. Na południu do 2 stopni Celsjusza.

Opady

Front, który wkroczył w czwartek, zostanie wyhamowany na północy kraju przez napór chłodnego powietrza z północnego wschodu. Na południu nie będzie takich przeszkód i tam wkroczy w głąb kraju. Zacznie z tego powodu układać równoleżnikowo, oddzielając ciepłą, południowa Polskę od chłodnej północnej.

Po południu w Wigilię przewidujemy opady śniegu na północ od linii Warszawa – Poznań. Na południu kraju będą opady mieszane i opady deszczu. Jednak z każdą kolejną godziną front wypychany będzie coraz bardziej na południe a wraz z nim strefa opadów śniegu.

UWAGA! W centralnej i południowej Polsce pojawią się silne oblodzenia i gołoledź. Ponieważ za frontem temperatury będą szybko spadać poniżej zera.

Na południu Polski oraz w Zatoce Gdańskiej wiać będzie o wiele mocniej. Od 60 do 70 km/h.

Mocno spadnie też ciśnienie. To będzie zły dzień dla meteoropatów.

Reklama

Pokrywa śnieżna.

Pokrywa śnieżna powinna utrzymać się w Wigilię na północy, północnym wschodzie, wschodzie. Spowodowane to będzie silnymi opadami śniegu. W górach natomiast pięknie i biało. Również dużo śniegu w okolicach Zatoki Gdańskiej. Będzie to wynikiem efektu morza.

Bez śniegu na południowym zachodzie oraz miejscami na wybrzeżu.

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25.12.2021

Temperatura

Większość modeli numerycznych zakłada szybszy i silniejszy spływ chłodnych mas powietrza z północnego wschodu. W większości kraju temperatury poniżej zera przez cały dzień. Od -2 na południu do -12 stopni Celsjusza na północnym wschodzie.

Reklama

Opady

W 25 grudnia w większości kraju piękna i bezchmurna pogoda. Na południu Polski zalegać będzie jeszcze zachmurzenie przynoszące opady śniegu. Na wybrzeżu wystąpią śnieżyce konwekcyjne związane z efektem morza. Do północy rozbudowujący się wyż wypchnie strefę opadów poza południowe granice Polski. Wyż ten w nocy zapewni nam bezchmurne niebo i bardzo mocne spadki temperatur w większości Polski.

Noc z 25/26 grudnia – bardzo mroźna.

Na oddzielny akapit zasługuje noc z 25 na 26 grudnia. Temperatury w większości kraju spadną mocno poniżej zera. W wielu miejscach osiągną -10 stopni Celsjusza. Najzimniej na wschodzie do -14 st. Celsjusza. Model ECMWF pokazuje wręcz spadki temperatur do -18 stopni Celsjusza.

Drugi dzień Bożego Narodzenia 26.12.2021

Temperatura

Po bardzo zimnej nocy temperatura zacznie szybciej wzrastać na południowym zachodzie. Tam też będzie oscylować w okolicach zera stopni. Im dalej na północny wschód, tym chłodniej. Tam mróz poniżej -8 stopni Celsjusza. Miejscami temperatury spadną do -12 stopni.

Opady

Modele numeryczne pod tym względem są niestabilne.

Wyż nadal zapewniać będzie piękną i słoneczną pogodę w większości Polski. Jedynie na południu większe zachmurzenie. Miejscami drobne opady śniegu. Zachmurzenie może się też pojawić na północnym wschodzie, jednak nie przyniesie opadów.

Mapu WXCharts, Meteologix, Pivotal

Reklama