Przejdź do treści

Pogoda we wtorek 12.07.2022. Intensywne opady deszczu i silny wiatr na północnym- wschodzie oraz możliwe burze.

Pogoda we wtorek 12.07.2022. Intensywne opady deszczu na północnym- wschodzie i możliwe burze.

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

We wtorek nasz kraj znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, który znajdzie się bardzo blisko naszym północno- wschodnich granic i tam będą występowały również  intensywne opady deszczu a zachód zostanie pod wpływem klinu wyżowego znad terenu zachodnich Niemiec.

Pogoda we wtorek, Pogoda we wtorek

Pogoda we wtorek

Po chłodnej nocy, podczas której temperatury na południu i wschodzie Polskie spadną do 8-9°C, wtorek przyniesie nam temperatury od 14-16°C na północnym wschodzie, przez 20-22°C w centrum, do nawet 25-26°C na zachodzie kraju.

Silny wiatr

Reklama

W związku z ośrodkiem niżowym, który w ciągu dnia będzie przesuwał się z Białorusi w kierunku Ukrainy, przewidujemy silniejsze porywy wiatru do 50-60km/h w znacznej części kraju, a na północnym wschodzie nawet do 80km/h.

Pogoda we wtorek, Pogoda we wtorek

We wschodniej Polsce w ciągu dnia będzie duże zachmurzenie z przejaśnieniami, natomiast na zachodzie kraju miejscami nie zobaczymy ani jednej chmury na niebie. Na wschodzie ciśnienie wyniesie 1003-1005hPa, natomiast na zachodzie będzie się utrzymywało w granicach 1020hPa.

Intensywne opady deszczu i burze we wtorkowy dzień

Korzystne warunki do powstawania burz podczas jutrzejszego dnia będą jedynie na południu i częściowo również na południowym- wschodzie naszego kraju. Właśnie w tych regionach pozostaną nadal polarnomorskie masy powietrza, które mogą charakteryzować się miejscami niewielką niestabilnością termodynamiczną. Energia dostępna drogą konwekcji będzie na dość niskim poziomie i będzie wahać się pomiędzy 150-350 J/kg.

Reklama

Jeśli burze w ogóle powstaną to będą bardzo słabo zorganizowane i jedynie będą w stanie generować silniejsze opady deszczu o akumulacji 10-15 mm i nieco silniejsze konwekcyjne porywy wiatru dochodzące do 60-65 km/h podczas przechodzenia konwekcyjnych komórek.

Podsumowanie

Podsumowująć już burze największa szansa na ich powstanie wystąpi w Małopolsce, Podkarpaciu, Świętokrzyskim, Lubelskim oraz częściowo w Mazowieckim. Teraz zajmiemy się opadami deszczu i wędrówką ośrodka niskiego ciśnienia z Białorusi na południe w stronę Ukrainy, tym samym przemieszczając się bardzo blisko Polski.

Silnych opadów spodziewamy się w województwie Podlaskim, Warmińsko-Mazurskim i Lubelskim, gdzie nie możemy wykluczyć lokalnych podtopień i zalań. Padać będzie również w Mazowieckim, Podkarpackim, Świętokrzyskim i Małopolskim. Opady powinny ustać nocą z wtorku na środę.

Pogoda we wtorek, Pogoda we wtorek

Reklama

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Autorzy: Sebastian Grzegorzak i Jakub Truchan

Reklama