Przejdź do treści

Pogoda we wtorek okiem Jarosława Turały

Witajcie. Za oknem różna pogoda. Pada deszcz, lokalnie na południu deszcz ze śniegiem i śnieg. To efekt oddziaływania niżu odciętego, z widoczną kroplą chłodu. Oznacza to punktowe, silniejsze opady wszelkiej maści. Nie wyklucza się pojawienia wyładowań atmosferycznych.

Pogoda we wtorek SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Jak już wspomniałem wcześniej Polska znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu wysokiego niżu odciętego z tzw. kroplą chłodu. Przy zwiększonym gradiencie (różnicy) pionowym temperatury, istnieje również szansa na wygenerowanie chmur konwekcyjnych, a to oznacza punktowe, silniejsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Pojawić się może krupa lodowa lub śnieżna.

Pogoda we wtorek

Zachmurzenie umiarkowane i duże nad większością regionów. Na krańcach zachodnich i północno wschodnich jeszcze od rana piękna i słoneczna pogoda. W wielu miejscach kraju przelotne opady deszczu, na południu kraju deszczu ze śniegiem oraz lokalnie śniegu. W górach opadów więcej i przyrost pokrywy śnieżnej. Po południu opady wielkoskalowe pojawią się także na Podlasiu.

pogoda we wtorek, pogoda we wtorek
Reklama

Następnie będą dalej wędrować na zachód osiągając woj. Kujawsko-Pomorskie i Pomorskie. Na południu nadal wysyp lokalnej konwekcji i silniejsze, punktowe opady. Nad resztą kraju sporo przejaśnień. Nie wyklucza się dziś pojawienia wyładowań atmosferycznych. Temperatura niemal wszędzie w zakresie 7 / 10 lokalnie 11 / 12 stopni. Jedynie na pogórzu i w kotlinach od 2 do 4 stopni. W górach temperatury ujemne do -7 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący ze wschodu. Podczas lokalnej konwekcji porywy nieco silniejsze. Ciśnienie 1012 / 1018 hPa.

Co dalej?

Pogoda we wtorek już rozpisana. Jutro na kolejne dwa dni 🙂. Na pytanie – „Kiedy będzie ciepło” odpowiadam – Nie wiem 😃. Prognozy widzą nieco większe ocieplenie, ale póki co tylko lokalnie. Nad Europą środkową będzie taka mała walka ciepła z chłodem.

Blog Autora

Inne wiadomości

Reklama