Przejdź do treści

Polska podzielona jak od linijki. Chmury na zachodzie. Słońce na wschodzie. Potężna strefa zachmurzenia w Europie

Dziś fantastycznie prezentowała się strefa zachmurzenia rozciągająca się przez całą Europę. Dotarła też do Polski zachodniej. Na mapach satelitarnych widać było strefę zachmurzenia odciętą niczym od linijki. Co się dziś działo nad Europą? Kiedy pojawi się słońce w całej Polsce?

polska podzielona
Strefa zachmurzenia. Sat24.com

Strefa silnego zachmurzenia nad Europą

Reklama

Dziś nad Europą majestatycznie prezentowała się potężna strefa zachmurzenia. Swój początek miała w okolicach Hiszpanii i Algierii. Tam trwa silna burza Celia (niż Elke). Od kilku dni za jej sprawą zaciągane jest bardzo ciepłe powietrze zawierające ogromne ilości pyłu saharyjskiego. Ten pył wędruje nad Francję, Portugalię, Beneluks i Niemcy. Cząsteczki pyłu są bardzo dobrymi jądrami kondensacji. Pomagają one w kondensowaniu pary wodnej i tworzeniu chmur. Dodajmy do tego zaciągane od południa ciepłe i wilgotne powietrze — mamy przepis na chmury. Dużą ilość chmur.

polska podzielona, polska podzielona,chmury
Kierunki transportu pyłu saharyjskiego. Windy: Satelita

Chmury w kleszczach wyżów

Nad Europą mamy dwa bardzo silne wyże. Jeden z nich to Peter a drugi Oliver. W wyżach antycyklony powodują, że powietrze osiada i przemieszcza się od centrum wyżu na jego obrzeża zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wyże te zbliżają się do siebie „zakleszczając” i ściskając strefę zachmurzenia. Widać to szczególnie na poniższej mapie w okolicach Danii.

polska podzielona, polska podzielona,chmury
Opis sytuacyjny. Windy: Satelita

Polska podzielona

Reklama

W Polsce bardzo dobrze widać dziś było kraniec strefy chmur. Nad ranem strefa ta znajdowała się na zachodzie Polski. I miała się rozproszyć. Jednak stało się inaczej. Powoli przemieszczała się w kierunku centrum. Wieczorem na zdjęciach satelitarnych widać było cień rzucany przez strefę zachmurzenia.

polska podzielona, polska podzielona,chmury
Strefa zachmurzenia. Sat24.com

Strefa zachmurzenia oczami naszych czytelników

Cały dzień przesyłaliście nam zdjęcia krańców strefy zachmurzenia. Oto kilka zdjęć.

polska podzielona, polska podzielona,chmury
Agnieszka Słowińska

Inne wiadomości

Reklama