Przejdź do treści

Potężna jak na Europę wichura uderzy w zachodnie wybrzeża Francji oraz Wyspy Brytyjskie.

Potężna jak na Europę wichura uderzy w zachodnie wybrzeża Francji oraz Wyspy Brytyjskie.

Narodziny niżu

Reklama

Wyliczenia modeli numerycznej z ostatnich dni się niestety sprawdzają. Niż ten już powstał i znajduje się w poniedziałkowe przedpołudnie nad Pensylwanią w Stanach Zjednoczonych. Ciśnienie w jego centrum wynosi 1009 hPa a niż zaczyna przemieszczać się nad Ocean Atlantycki.

Bardzo głęboki niż na Atlantyku

W kolejnej godzinach niż pogłębiając się, będzie przemieszczał się nad Oceanem Atlantyckim. Do wtorkowego popołudnia pogłębianie się nie będzie zbyt silne. Nad Oceanem Atlantyckim, niż będzie miał około 991 hektopaskali.

Reklama

Jednak w kolejnych godzinach ciśnienie w jego centrum gwałtownie zacznie spadać. W ciągu kolejnych 24 godzin spadnie o około 23 hPa. Z 973 hPa do 953 hPa. Biorąc to pod uwagę, zbliżamy się do granicy tak zwanej cyklogenezy wybuchowej, o której więcej pisaliśmy w naszym artykule.

Uderzenie

Uderzenie w zachodnie Wybrzeża Francji nastąpi prawdopodobnie nad ranem w czwartek, 2 listopada 2023 roku. Według modeli numerycznych porywy wiatru na otwartym morzu mogą osiągać do 170 km/h a fale do 13 m wysokości. W regionach przybrzeżnych zachodniej Francji 120-140 km/h a im dalej w ląd tym te porywy wiatru powinny być słabsze.

Silny wiatr w zachodniej Europie i nad Morzem Śródziemnym

W kolejnych godzinach w miarę przemieszczania się ośrodka niskiego ciśnienia w kierunku Morza Północnego silne porywy wiatru pojawią się w zachodnich Niemczech, w Hiszpanii, Portugalii oraz w zachodniej i centralnej części Morza Śródziemnego. Tam w porywach do 100 km/h.

Polska

Reklama

Na obszarze Polski również odczujemy silne porywy wiatru związane z tym niżem. Stanie się to w nocy oraz 3 listopada, kiedy to wiatr zmieni kierunek na wiejący z południa. W górach pojawi się halny oraz fen. Tam w porywach lokalnie do 70 bądź 80 km/h, a w wyższych partiach gór ponad 100 km/h. W Polsce centralnej oraz północnej wiatr wyniesie w porywach od 50 do 70 km/h.

Kolejny głęboki niż uderzy w zachodnią Europę 4 listopada

W modelach numerycznych widać za tym bardzo głębokim niżem, który wyżej opisywaliśmy kolejny… Niż ten będzie podążał ścieżką poprzedniego. Uderzy w Europę Zachodnią 4 listopada nad ranem z porywami wiatru również do 120-130 km/h. Sytuacja z Europą Środkową się powtórzy, a więc 5 listopada silniejsze porywy wiatru nad Polską do 50 km/h a w górach do 70 km/h.

Prognoza video

YouTube player


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama