Przejdź do treści

Potężny mróz w Ojmiakonie. Temperatury w środę spadły poniżej -60 st. C.

Potężny mróz na Syberii. W dniu wczorajszym po raz pierwszy w tym sezonie na Syberii temperatury powietrza spadły poniżej -60 st. Celsjusza. Co więcej — dzieje się to pierwszy raz od 10 lat w grudniu. Najchłodniej było w Delyankir: -61,0 st. Celsjusza.

Potężny mróz. Delyankir – jedno z najzimniejszych miejsc

Delyankir to maleńka miejscowość zamieszkała przez… trzy osoby. W ostatnich godzinach zanotowano tam rekordowo niską temperaturę minimalną. Temperatura spadła do -61 stopni Celsjusza. Niewiele cieplej było w Ojmjakonie: -59 stopni Celsjusza.
Padły zatem rekordy grudniowych temperatur minimalnych dla tego regionu Rosji. Poprzedni rekord wynosił -58,8 stopni Celsjusza.
Siarczysty mróz ma się utrzymywać w najbliższych dniach.

potężny mróz, potężny mróz
Źródło: Siberian Times
Reklama

Zima sobie o nas przypomina. Grudniowe rekordy mrozu.

Od początku grudnia obserwujemy bardzo niskie temperatury minimalne w różnych regionach kuli ziemskiej. Niekwestionowanym liderem jest powyżej opisany Delyankir i -61 stopni Celsjusza. Rekord absolutny, jaki tam zanotowano to -65 Stopni Celsjusza. Jednak wystąpił on w styczniu. Grudzień jest tam z reguły „stosunkowo cieplejszy”. Padają grudniowe rekordy mrozu.
W kanadyjskiej Arktyce słupki rtęci spadły do -46 Stopni Celsjusza (poprzednio tak niskie temperatury wystąpiły tam 15 lat temu).
W Szwecji zanotowano natomiast -43,8 stopni Celsjusza. Ostatnio tak niskie temperatury w grudniu notowano w roku 1945.
Zejdźmy bliżej w stronę Polski. Estonia i spadek temperatury do -27,6 stopni Celsjusza. Kolejny raz jest to najniższa temperatura od roku 1959.

Inne wiadomości.

Reklama
Tagi: