Przejdź do treści

Potężny orkan uderzy w Europę Zachodnią już dziś. Lokalnie porywy do 160 km/h.

Potężna jak na Europę wichura uderzy w zachodnie wybrzeża Francji oraz Wyspy Brytyjskie.

Narodziny niżu

Reklama

Wyliczenia modeli numerycznych z ostatnich dni się niestety sprdziły. Niż ten już powstał i znajdował się w poniedziałkowe przedpołudnie nad Pensylwanią w Stanach Zjednoczonych. Ciśnienie w jego centrum wynosi 1009 hPa. We wtorek bardzo szybko pogłębiając się, zbliża się do Europy Zachodniej.

Bardzo głęboki niż na Atlantyku

Środowe przedpołudnie – ciśnienie w ośrodku niżu wynosi 980 hektopaskali. Bardzo gwałtownie się obniża. Do wieczoru ciśnienie obniży się do 958 hektopaskali. A więc będziemy mieli do czynienia z tak zwaną cyklogenezą eksplozywną. Podczas takiej cyklogenezy ciśnienie niżu w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko i gwałtownie się obniża, powodując gwałtowne i silne porywy wiatru wokół ośrodka niskiego ciśnienia i nawalne opady deszczu.

Potężny orkan uderzy w Europę Zachodnią już dziś. Lokalnie porywy do 160 km/h., Potężny orkan uderzy w Europę Zachodnią już dziś. Lokalnie porywy do 160 km/h.

Uderzenie

Reklama

Uderzenie w zachodnie Wybrzeża Francji nastąpi prawdopodobnie w nocy ze środy na czwartek. Według modeli numerycznych porywy wiatru na otwartym morzu mogą osiągać do 180 km/h a fale do 13 m wysokości. W regionach przybrzeżnych zachodniej Francji 120-160 km/h a im dalej w ląd tym te porywy wiatru powinny być słabsze.

Silny wiatr w zachodniej Europie i nad Morzem Śródziemnym

W kolejnych godzinach w miarę przemieszczania się ośrodka niskiego ciśnienia w kierunku Morza Północnego silne porywy wiatru pojawią się w zachodnich Niemczech, w Hiszpanii, Portugalii oraz w zachodniej i centralnej części Morza Śródziemnego. Tam w porywach do 100 km/h.

Polska

Na obszarze Polski również odczujemy silne porywy wiatru związane z tym niżem. Stanie się to w nocy oraz 3 listopada, kiedy to wiatr zmieni kierunek na wiejący z południa. W górach pojawi się halny oraz fen. Tam w porywach lokalnie do 70 bądź 80 km/h, a w wyższych partiach gór ponad 100 km/h. W Polsce centralnej oraz północnej wiatr wyniesie w porywach od 50 do 70 km/h.

Kolejny głęboki niż uderzy w zachodnią Europę 4 listopada

Reklama

W modelach numerycznych widać za tym bardzo głębokim niżem, który wyżej opisywaliśmy kolejny… Niż ten będzie podążał ścieżką poprzedniego. Uderzy w Europę Zachodnią 4 listopada nad ranem z porywami wiatru również do 120-130 km/h. Sytuacja z Europą Środkową się powtórzy, a więc 5 listopada silniejsze porywy wiatru nad Polską do 50 km/h a w górach do 70 km/h.

Prognoza video

YouTube player


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama