Przejdź do treści

Potężny sztorm Ciaran uderzył w nocy w Europę Zachodnią. Zanotowano porywy do 207 km/h.

Potężny sztorm Ciaran uderzył w nocy w Europę Zachodnią. Zanotowano porywy do 207 km/h.

Porywy do 207 km/h

Reklama

Ciaran, (o którym piszemy poniżej) uderzył wczoraj, czyli 1 listopada oraz w nocy z 1na 2 listopada w zachodnią część Europy, przede wszystkim w zachodnie wybrzeże Francji oraz południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpiły we Francji. Tam zanotowano rekordowe 207 km/h w Pointe Du Raz. W wielu miejscach na zachodnich wybrzeżach Francji oraz południowych wybrzeżach Irlandii i Wielkiej Brytanii wiatr przekraczał w porywach 150 km/h.

Reklama

W tym momencie apogeum wiatru minęło, mimo to nadal bardzo silne porywy wiatru występują w tamtych regionach. Najsilniej wieje w tym momencie m in. Kanałem La-Manche, gdzie niszczące porywy wiatru osiągają od 120 do 150 km/h.

Tak silne porywy wiatru wytworzyły sztorm na Oceanie Atlantyckim. Fale osiągały średnio kilkanaście metrów, ale niektóre miały z nich ponad 20 m wysokości.

Narodziny niżu

Wyliczenia modeli numerycznych z ostatnich dni się niestety sprdziły. Niż ten już powstał i znajdował się w poniedziałkowe przedpołudnie nad Pensylwanią w Stanach Zjednoczonych. Ciśnienie w jego centrum wynosi 1009 hPa. We wtorek bardzo szybko pogłębiając się, zbliża się do Europy Zachodniej.

Bardzo głęboki niż na Atlantyku

Reklama

Środowe przedpołudnie – ciśnienie w ośrodku niżu wynosi 980 hektopaskali. Bardzo gwałtownie się obniża. Do wieczoru ciśnienie obniży się do 958 hektopaskali. A więc będziemy mieli do czynienia z tak zwaną cyklogenezą eksplozywną. Podczas takiej cyklogenezy ciśnienie niżu w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko i gwałtownie się obniża, powodując gwałtowne i silne porywy wiatru wokół ośrodka niskiego ciśnienia i nawalne opady deszczu.

Potężny sztorm Ciaran uderzył w nocy w Europę Zachodnią. Zanotowano porywy do 207 km/h., Potężny sztorm Ciaran uderzył w nocy w Europę Zachodnią. Zanotowano porywy do 207 km/h.

Uderzenie

Uderzenie w zachodnie Wybrzeża Francji nastąpi prawdopodobnie w nocy ze środy na czwartek. Według modeli numerycznych porywy wiatru na otwartym morzu mogą osiągać do 180 km/h a fale do 13 m wysokości. W regionach przybrzeżnych zachodniej Francji 120-160 km/h a im dalej w ląd tym te porywy wiatru powinny być słabsze.

Silny wiatr w zachodniej Europie i nad Morzem Śródziemnym

W kolejnych godzinach w miarę przemieszczania się ośrodka niskiego ciśnienia w kierunku Morza Północnego silne porywy wiatru pojawią się w zachodnich Niemczech, w Hiszpanii, Portugalii oraz w zachodniej i centralnej części Morza Śródziemnego. Tam w porywach do 100 km/h.

Polska

Reklama

Na obszarze Polski również odczujemy silne porywy wiatru związane z tym niżem. Stanie się to w nocy oraz 3 listopada, kiedy to wiatr zmieni kierunek na wiejący z południa. W górach pojawi się halny oraz fen. Tam w porywach lokalnie do 70 bądź 80 km/h, a w wyższych partiach gór ponad 100 km/h. W Polsce centralnej oraz północnej wiatr wyniesie w porywach od 50 do 70 km/h.

Kolejny głęboki niż uderzy w zachodnią Europę 4 listopada

W modelach numerycznych widać za tym bardzo głębokim niżem, który wyżej opisywaliśmy kolejny… Niż ten będzie podążał ścieżką poprzedniego. Uderzy w Europę Zachodnią 4 listopada nad ranem z porywami wiatru również do 120-130 km/h. Sytuacja z Europą Środkową się powtórzy, a więc 5 listopada silniejsze porywy wiatru nad Polską do 50 km/h a w górach do 70 km/h.

Prognoza video

YouTube player


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama