Przejdź do treści

Potężny wyż nad środkową Azją. W jego centrum ciśnienie osiąga 1062 hPa. Wpływa również na pogodę w Polsce.

Potężny wyż nad środkową Azją. W jego centrum ciśnienie osiąga 1062 hPa. Mimo że dla nas tak wysokie ciśnienie wydaje się abstrakcyjne, to nie jest to najwyższe ciśnienie zanotowane na ziemi.

Reklama

Co więcej, tak silny układ atmosferyczny będzie wpływać również na pogodę w Polsce.

Potężny wyż nad środkową Azją.

Centrum tego wyżu znajdowało się w niedzielę nad miejscowością Nowokuźnieck. Aktualnie mamy 3 wyże obok siebie. Jest to zatem wyż wielocentryczny. Znajduje się on blisko granicy Rosji, Kazachstanu oraz Mongolii. Wyż ten od kilku dni umacniał się w tamtych terenach, aby dzisiaj osiągnąć 1062 hektopaskale w swoim centrum. Następnie zacznie słabnąć.

Czy tak silny wyż ma wpływ na pogodę w Polsce?

Reklama

Tak silny wyż w Azji Centralnej ma również wpływ na pogodę w Polsce. Jak zwrócimy uwagę na mapę synoptyczną i rozkładu ciśnienia w Europie, to możemy zaobserwować pole podwyższonego ciśnienia nad Polską, które jest związane z tym właśnie potężnym wyżem.

Co prawda u nas ciśnienie nie jest tak wysokie i oscyluje w granicach 1026 hektopaskali, to powoduje blokadę cyrkulacji zachodniej. W związku z tym nie docierają do nas opady deszczu związane z frontami atmosferycznymi, które są blokowane na terenie Niemiec bądź zachodniej Polski. Taka blokada w najbliższych dniach też spowoduje ochłodzenie, które po 5 grudnia może być silne, ale o tym napiszemy w oddzielnym artykule, ponieważ jest to jeszcze bardzo daleki termin.

YouTube player

Rekord wysokiego ciśnienia na świecie.

Mimo że to ciśnienie wydaje się dla nas naprawdę wysokie, to nie jest to rekord najwyższego ciśnienia atmosferycznego na Ziemi. Rekord ten został ustanowiony w nocy z 28 na 29 grudnia 2020 roku na stacji Tsetsen-Uul w Mongolii, gdzie ciśnienie wyniosło 1094,3 hPa. Była to wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza, czyli ciśnienia względnego. Poprzedni rekord najwyższego ciśnienia pochodził również z Mongolii i został ustanowiony 19 grudnia 2001 roku na stacji Tosontsengel. Wtedy zanotowano 1086 hektopaskali.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości

Reklama