Przejdź do treści

Potężny wyż (antycyklon) Peter w weekend nad Polską. Ciśnienie do 1050 hPa. Bardzo zła wiadomość dla meteopatów.

Nad Morzem Północnym jest już silny wyż atmosferyczny Peter. Od wschodu napiera natomiast drugi silny wyż – Oliver. Oba te wyże już są połączone siodłem barycznym nad Polską. W centrum wyżu Peter ciśnienie wzrośnie w weekend do 1052 hPa. Przyniesie on stabilizację pogody, ale to zła wiadomość dla meteopatów i osób wrażliwych na wysokie ciśnienie.

potęzny wyż

Wędrówka wyżu Olivier

Reklama

Jak informowaliśmy kilka dni temu, nad Rosją utworzył się wyż (Olivier), który w momencie pisania tego artykułu swoje centrum ma nad Białorusią. W centrum ciśnienie osiąga 1047 hPa. Wyż ten będzie się powoli przemieszczać w kierunku Polski. W piątek będzie stacjonować nad Białorusią. W sobotę połączy się z wyżem Peter, wzmacniając go.

Potężny wyż Peter

Nad Oceanem Atlantyckim rozbudował się kolejny układ wysokiego ciśnienia — Peter. I to na nim trzeba skupić uwagę. W czwartek się umacniał i zbliżał do wybrzeży Francji. W piątek jego centrum wkroczyło nad Morze Północne osiągając 1046 hPa. W sobotę połączy się on z wyżem Olivier nadciągającym od wschodu Europy. W sobotę jego centrum ulokuje się nad Danią a ciśnienie wzrośnie do 1052 hPa!

potężny wyż, potężny wyż,olivier,pył saharyjski
Źródło: windy.com

Pogoda wyżowa nad Polską

Reklama

W czwartek dostaliśmy się pod wpływ wyżu Oliver. Zablokował on dużą strefę zachmurzenia napierające od wschodu. Spowodowało to powstanie spektakularnej linii zachmurzenia dzielącej Polskę na pół.

potężny wyż, potężny wyż,olivier,pył saharyjski

W piątek ta strefa chmur zaczęła zanikać. Dzięki czemu w kolejnych godzinach i w weekend będziemy cieszyć się słoneczną pogodą. Ciśnienie nadal będzie wzrastać. To potęgować będzie złe samopoczucie u meteopatów. Zaobserwować też można siodło baryczne łączące oba wyże zmierzające ku sobie.

W piątek wyże zbliżą się do siebie. Na zachodzie wyż Peter a na wschodzie wyż Oliver. Ciśnienie w całym kraju powyżej 1042 hPa.

potężny wyż, potężny wyż,olivier,pył saharyjski
Reklama

W sobotę i niedzielę w Polsce północnej ciśnienie może osiągnąć nawet 1049 hPa. Warto przypomnieć, że najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne w Suwałkach (1997r) to 1054 hPa. Do rekordu będzie więc całkiem blisko.

potężny wyż, potężny wyż,olivier,pył saharyjski
Źródło: windy.com

Już dzisiaj jednak wszyscy Ci, dla których problemy zaczynają się przy dużym wzroście / lub spadku ciśnienia powinni się nastawić i niejako odpowiednio zabezpieczyć.

Najsilniejszy wyż na kuli ziemskiej w ten weekend nad Europą

Ciekawostką wartą odnotowania jest to, że wyż Peter będzie w weekend najsilniejszym wyżem na kuli ziemskiej. Co usprawiedliwia nasz szumny tytuł „potężnego” wyżu.

potężny wyż, potężny wyż,olivier,pył saharyjski
Źródło: windy.com

Wyż czy antycyklon?

Reklama

W wielu mediach widzimy słowo „antycyklon”. Utarło się określanie bardzo silnych wyżów antycyklonami. Słowo to jest też zdecydowanie bardziej „niebezpieczne” dla czytelników od słowa wyż. A prawda jest taka, że słowo antycyklon jest synonimem wyżu.

Więcej o antycyklonie piszemy tu: Antycyklon. Czym jest? Czy różni się od wyżu barycznego? (lowcyburzpim.pl)

Pogoda podczas dominacji wyżu

Na czas dominacji nad Europą Środkową wyż będzie zapewniać nam słoneczną i bezchmurną pogodę. Od piątku przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia nie spodziewamy się opadów. W całym kraju bezchmurnie.

Kulminacja pyłu saharyjskiego w atmosferze

Reklama

Jednak niebo nie będzie błękitne. A raczej matowe, zażółcone pyłem saharyjskim, który będzie transportowany również nad Polskę. Niestety to spotęguje złe samopoczucie u meteopatów i osób chorujących na astmę.

Silny wyż a meteopaci

Tak silny wyż to bardzo zła informacja dla części osób wrażliwych na pogodę, a szczególnie na ciśnienie. Szybkie zmiany ciśnienia o więcej niż 8 hPa w ciągu doby bardzo źle wpływają na osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia. Wysokie ciśnienie przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Meteopaci podczas wysokiego ciśnienia odczuwać mogą silne bóle głowy, rozkojarzenie, senność. Mogą być też bardziej zmęczeni. Co więcej, zimowe wyże tego typu przynoszą duże spadki temperatury, co jeszcze bardziej potęguje u takich osób złe samopoczucie.

Aktualna pogoda.

Reklama