Przejdź do treści

Powodzie błyskawiczne i zalania na Podhalu. Ulice zamieniły się w potoki. Zalane domy i zniszczone drogi. Oberwanie chmury.

Powodzie błyskawiczne i zalania wystąpiły w sobotę 20.08.2022 roku na Podhalu. Ulice zamieniły się w potoki. Woda porywała wszystko na swojej drodze. Zalane zostały domy i zniszczone drogi.

powodzie błyskawiczne, powodzie błyskawiczne,zalania,podhalu,podhale,deszcz

Gwałtowne burze

Reklama

Prognozy przewidywały w sobotę bardzo gwałtowny rozwój konwekcji między innymi na Podhalu. Tak też się stało. Po południu nad Tatrami i Podhalem bardzo szybko utworzyły się burze przemieszczające się jedna za drugą. Dzięki dużej wodności atmosfery niosły ze sobą ogromne ilości wody. Z powodu przechodzenia burzy za burzą następowała szybka akumulacja opadów.

Lokalnie w ciągu 90 minut spadło nawet 85 mm deszczu. Jest to większa część miesięcznej normy.

YouTube player

Zalania i powodzie błyskawiczne

Reklama

W skutek tak silnych opadów, deszczówka zaczęła gwałtownie spływać korytami rzek, stokami oraz ciekami wodnymi. Nastąpiło gwałtowne ich wezbranie. W miastach i terenach zabudowanych woda płynęła ulicami, tworząc rzeki.

Na stokach woda porywała między innymi bele siana.

Niektórzy mieszkańcy stracili cały dobytek swojego życia. Bardzo duże szkody materialne odnotowano m.in. w miejscowościach Ciche i Ratułów (niedaleko Czarnego Dunajca). Na szczęście nikt nie zginął.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama