Przejdź do treści

Powodzie błyskawiczne po nawalnych opadach deszczu w Słowenii

Powodzie błyskawiczne po nawalnych opadach deszczu w Słowenii

Reklama

Z południowej części Europy nie płyną do nas zbyt pozytywne wieści. W Słowenii mamy do czynienia z powodziami błyskawicznymi na skutek obfitych opadów.

Pofalowany front atmosferyczny

        Opady te związanie są z pofalowanym systemem frontowym, który towarzyszy niżowi śródziemnomorskiemu. Ponadto w związku z nasilonym przepływem (wspomagany dodatkowo przez dolinę długiej fali górnej oraz jet stream) i występującą w atmosferze chwiejnością w tamtym rejonie występują burze superkomórkowe, wkraczające znad Adriatyku.

Reklama

        Na północy kraju niestety sumy osiągają 100-200 mm, a lokalnie są już przekroczone. Sytuacja w tamtym terenie jest dramatyczna. Niepokojący jest fakt, że wkrótce w tamte tereny wkroczą burze, które ponownie podbiją sumy opadowe.

,

Kierunek Polska

        Ośrodek niżowy kieruje się w stronę Polski, natomiast będzie on miał u nas łagodniejszy przebieg. Mimo wszystko możliwe będą zalania i podtopienia. Zdaniem modeli decydujący wpływ na pogodę w Polsce w najbliższym czasie będzie miał sam niż, jak i front ciepły, który przyniesie obfite opady deszczu oraz zbieżność wiatru, w obrębie której powstać mogą silne burze.

Autor: Filip Szymanek

Zapraszamy na stronę Autora: Pogoda24/7

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama