Przejdź do treści

Powrót upałów na początku sierpnia – gdzie i kiedy spodziewać się wysokich temperatur?

Po mokrym i wielu miejscach burzowym zakończeniu lipca w poniedziałek wejdziemy w nowy miesiąc – sierpień. Wielu z Was zapewne ciekawi, czy w tym roku wystąpią jeszcze upały.

Reklama

Gdzie będzie najcieplej? W których dniach spodziewać się szczytu upału? Przygotowaliśmy dla Was analizę modeli numerycznych pod kątem upałów, w której znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania.

Napływ ciepłego powietrza z Europy Zachodniej

W najbliższych dniach spodziewamy się napływu ciepłej masy powietrza, który już w środę odczują mieszkańcy zachodniej części naszego kraju. Temperatury wskażą tam 30-32°C, a lokalnie termometry mogą wskazać jeszcze wyższe wartości. W czwartek temperatury w całym kraju wyniosą powyżej 27°C, a najcieplej będzie po raz kolejny na zachodzie. Należy się tam spodziewać temperatur powyżej 30°C, lokalnie do nawet 34-35°C. Również lokalnie na południowym wschodzie kraju termometry mogą wskazać 30°C.

upał, upał,sierpień
Reklama

W tych dniach możemy się spodziewać wystąpienia tropikalnych nocy na zachodzie Polski. W piątek zdecydowana większość kraju będzie objęta upałem – jedynie mieszkańcy północnego zachodu i północnego wschodu będą mogli cieszyć się temperaturami poniżej 30°C. Temperatury wzrosną do nawet 35-36°C. Noc z piątku na sobotę będzie nocą tropikalną na południowym wschodzie Polski. Ciepłe powietrze będzie stopniowo wypychane na wschód, a w weekend na termometrach w całym kraju nie zobaczymy więcej niż 27-28°C.

upał, upał,sierpień

Jaki będzie sierpień?

Z biegiem czasu szansa na upały będzie coraz mniejsza. Dni się robią coraz krótsze, słońce z każdym dniem będzie coraz niżej nad horyzontem. Ziemia nie będzie się już tak bardzo nagrzewać.

W przyszłym tygodniu będą mogły jeszcze wystąpić upały, podczas których temperatury osiągną maksymalnie 32-34°C. Wstępne długoterminowe prognozy mówią, że sierpień ma być ciepły z niewielkimi ilościami deszczu. Są to jednak dość odległe terminy i nie należy uważać prognoz za “pewniaki”, bo dobrze wiemy, że prognozy na kilka dni do przodu czasami się nie sprawdzają, a co dopiero na terminy odleglejsze niż 2 tygodnie w przód.

Reklama

Autor: Jakub Truchan

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama