Przejdź do treści

Pożary na południu Europy. W Grecji, we Włoszech i w Rumunii.

Wielotygodniowe fale upałów oraz duży deficyt opadów są obecnie przyczyną licznych pożarów w wielu regionach Półwyspów Apenińskiego czy Bałkańskiego. Pożary występują na południu Europy. W Grecji, we Włoszech i w Rumunii.

pożary
Constanța, Rumunia 5.07.2022  (3) Facebook

Pożary w Grecji

Reklama

Tylko w ciągu zeszłej doby w Grecji wybuchły aż 52 pożary lasów. Potężny pożar wybuchł również ostatnio w pobliżu Aten, w gminie Schimatari. Podobna sytuacja ma miejsce na Półwyspie Peloponez, gdzie płoną dziesiątki hektarów lasów i pól. Wysoka temperatura, ogromna susza i mocne wiatry przyczyniają się do rozprzestrzeniania się pożarów na ogromną skalę.

Susze i pożary we Włoszech oraz Chorwacji

Rekordowa susza i pożary dotknęły również Włochy. W wyniku ogromnego deficytu opadów praktycznie wyschła rzeka Pad. Małe opady oraz wysokie temperatury przyczyniły się do najgorszej suszy na północy Włoch od ponad 70 lat. W wielu miastach panuje tam krytyczna sytuacja związana z deficytem wody. We Włoszech jak i w Chorwacji również szaleją pożary, które doszczętnie niszczą wysuszone tereny oraz lasy.

Pożary w Rumunii

Reklama

Niszczycielski żywioł dotknął również Rumunię, gdzie między innymi w hrabstwach Constanta czy Timis,płonie wiele pól uprawnych. Sytuacja związana z suszą jest poważna, a szalejące pożary doszczętnie niszczą pola pszenicy. Sytuacja w krajach śródziemnomorskich jest zła, a wysokie temperatury są tam nadal obecne. 

Źródła: Meteo Hellas, Meteoplus, Źródło: https://www.facebook.com/Meteoplus-109064588015132/

Autor: Kacper Staszczyk

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama