
Prognoza Burzowa Sieci Obserwatorów Burz
UWAGA OSTRZEŻENIE PRZED SILNYM WIATREM I BURZAMI W DNIACH 16 I 17 LUTEGO!
MOŻLIWE NISZCZĄCE PORYWY WIATRU, LICZNE SZKODY, PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU I BURZE
Jak pisze Sieć Obserwatorów Burz:
„Pierwszy szczyt wichury spodziewany jest w drugiej połowie nocy ze środy na czwartek, oraz nad ranem w czwartek. Drugi, nieco słabszy, nastąpi wczesnym popołudniem w czwartek. Poza wiatrem, możliwe będą także burze, które według obecnych prognoz mają potencjał do niesienia znacznych szkód. Z komórkami związane będą głównie szkwałowe porywy wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 130 km/h, oraz intensywne opady deszczu, miejscami grad czy krupa śnieżna, a także liczne wyładowania atmosferyczne. Istnieją również dogodne warunki do powstania superkomórek burzowych, a nawet krótkotrwałej trąby powietrznej. Ze względu na porę nocną, oraz znaczną prędkość przemieszczania się nocnego frontu chłodnego, zaobserwowanie groźnego zjawiska ze znacznym wyprzedzeniem może być niemożliwe.”
Po więcej kliknijcie post poniżej.
Prognoza burzowa w Polsce — kilka słów od nas.
W nadchodzącej nocny największym zagrożeniem będzie miejscami niszczący, chwilowy wiatr konwekcyjny. Generalnie możemy wyodrębnić dwa etapy konwekcji. Pierwszy z\wiązany z burzami budującymi się na froncie chłodnym, który po północy wejdzie na terytorium Polski. To tu porywy punktowe wiatru z komórek burzowych, napędzane dodatkowo przez szybkie przemieszczanie się frontu będą miejscami niszczące. Za nimi będę przemieszczać się chwiejna masa powietrza, w której również będą powstawać niebezpieczne zjawiska burzowe.
Burze w Polsce – nasz plan działania.
My znajdujemy się w miejscu, gdzie ryzyko burz występuje, ale powinny być już łagodniejsze. Front będzie do centrum Polski zbliżał się nad ranem. I wtedy też podejmiemy decyzję gdzie wyjechać. Miejsce obserwacji zaznaczyliśmy na mapie. Będziemy kierować się na południe lub południowy zachód. Po przejściu frontu będziemy obserwować sytuację konwekcyjną.
Gdzie nas znaleźć?
Gdy działamy w terenie to mamy uruchomiony lokalizator GPS. Dzięki temu możecie obserwować nasze położenie na mapie dynamicznej, która jest dostępna pod poniższymi linkami.
Nasze położenie dostępne jest:
-> na mapie dynamicznej SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ
-> w aplikacji MONITOR BURZ

Aktualne mapki pogodowe znajdziecie, klikając w LINK.
Źródła map: WX Charts; Meteologix.com; ICM Meteo, IMGW