Prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz
Ostatni dzień tygodnia ponownie przyniesie rozproszoną konwekcję w niemal całym kraju. Za sprawą napływającej z północnego zachodu, chłodnej masy polarnomorskiego powietrza, czeka nas masowy rozwój chmur kłębiastych z przelotnymi, miejscami intensywnymi opadami deszczu. Choć od zachodu zaznaczać się będzie obecność wyżu, to północna część kraju nadal będzie pozostawać w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad Łotwy, z kolei krańce wschodnie będą objęte frontem, powiązanym ze wspomnianym niżem. Taka kombinacja warunków może doprowadzić do pojawienia się dość licznych, wydajnych opadowo burz, które jednak będą na ogół słabe bądź umiarkowane. Nie można jednak wykluczyć pojedynczych przypadków dość silnych komórek, niosących drobny grad, czy silny wiatr. Możliwe będzie także powstanie lejów kondensacyjnych, a na Bałtyku trąb wodnych.
Prognoza burzowa – Całość prognozy: Prognoza burzowa na 10.07.2022 – Mapa burzowa – gdzie jest burza? | Sieć Obserwatorów Burz (obserwatorzy.info)

>>>Sprawdź aktualną sytuację burzową.<<<
Aplikacja nowcastingowa
Zawsze warto mieć na telefonie specjalną aplikację, która śledzi wyładowania atmosferyczne. Jedną z takich aplikacji, którą możemy polecić, jest Monitor Burz. Możecie ją pobrać na swój telefon z Androidem (wersja na ios jest w trakcie przygotowania).
Monitor Burz – Aplikacje w Google Play
Najważniejszą z funkcji jest ustawienie alarmu dla określonego obszaru, w którym mogą pojawić się wyładowania. Ustawiamy sobie na przykład odległość 50 km od naszej pozycji. W momencie, kiedy pojawią się wyładowania na obszarze 50 km od nas, aplikacja zaalarmuje nas sygnałem dźwiękowym oraz odpowiednim monitem na ekranie telefonu.