Przejdź do treści

PROGNOZA BURZOWA NA 16.08.2022 I NOC Z 16/17.08! KOLEJNY DZIEŃ Z MOŻLIWYMI SILNYMI BURZAMI

PROGNOZA BURZOWA NA 16.08.2022 I NOC Z 16/17.08! KOLEJNY DZIEŃ Z MOŻLIWYMI SILNYMI BURZAMI

Nie wykluczamy aktualizacji prognozy! Możliwe zmniejszenie obszaru jak i obniżenie prognozowane stopnia prognozy

Reklama

Prognozowana sytuacja i rozbieżność modeli

Dziś nad naszym krajem znów zaistnieją korzystne warunki do rozwoju burz, które miejscami mogą mieć silny charakter oraz przebieg. Znów na znacznym obszarze naszego kraju temperatury przekroczą jutro 30 stopni i odnotujemy upał.

Jeśli przejdziemy już jednak do warunków konwekcyjnych, to rozstrzał modeli numerycznych jest dość spory i swoje wyliczenia oprzemy na modelach ECMWF, SWISS i częściowo UM, który ma jednak problem z prognozowaniem burz wewnątrz masowych w masie czarnomorskiej. Każdy model widzi tę sytuację nieco inaczej.

Prognoza burzowa, Prognoza burzowa
Prognozowany rozwój konwekcji: Grafika: wxcharst

Prognozowane parametry konwekcyjne na wtorek

Nasz kraj będzie pod wpływem nadal niestabilnej i zasobnej w wilgoć masy powietrza. Wartości energii konwekcyjne drogą konwekcji mogą wynieść nawet 1000-1500 J/kg i są to dość spore zasoby konwekcyjne. Prognozowana wodność atmosfery może wynosić nawet 38-43 mm i są to takie wartości, które podczas nawalnych opadów deszczu mogą szybko powodować zalania oraz podtopienia.

Ciężko dokładnie stwierdzić, gdzie mogą pojawić się najsilniejsze i największa ilość zjawisk, lecz najpewniej będzie to miało miejsce na południu, wschodzie i w centrum kraju oraz możliwe, że lokalnie również na zachodzie i północy. Burze będą przemieszczać się bardzo wolno, co spowoduje, że sumy akumulacyjne opadu deszczu tylko się skumulują i będzie ich więcej.

Najprawdopodobniej nasunie się co najmniej jedna południkowa linia zbieżności wiatru, która już od wczesnego południa umożliwi rozwój głębokiej wilgotnej konwekcji, która jednak szybko może być zabijania przez zjawisko pożerania jednej burzy przez drugą, mówiąc po chłopsku 😉. Punkt rosy będzie wynosił około 17-20C. Możliwy jest rozwój burz rozproszonych pojedynczych, większych klastrów wielokomórkowych lub wysokoopadowych superkomórek burzowych.

Prognoza burzowa, Prognoza burzowa
Prognozowana energia dostępną drogą konwencji CAPE: Grafika: wxcharst
Reklama

Jakie zjawiska będą towarzyszyć wtorkowym burzom?

Największym zagrożeniem burz będą intensywne opady deszczu o akumulacji do nawet 30-40 mm deszczu. Dodatkowo występować będą opady gradu o dość małej średnicy 1-2 cm wraz z silnymi konwekcyjnymi porywami wiatru do 70 km/h a podczas zjawiska downburst do nawet 80-90 km/h, lub lokalnie nieco więcej.

W ramach ciekawostki warto poinformować, że dzisiaj w Gdyni na stacji meteorologicznej IMGW odnotowano poryw wiatru o prędkości 122 km/h! Największa aktywność burz spodziewana jest na godziny południowe, popołudniowe i częściowo wieczorne, a następnie burze powinny tracić na sile lub zanikać.

Prognoza burzowa na 15.08.2022 i na noc z 15/16.08 w formie graficznej

Prognoza burzowa, Prognoza burzowa
Profil autora: https://www.facebook.com/BurzeKomunikatyIAlerty/

Jutro pojawią się następne informację w sprawie możliwego incydentu burzowego w piątek. Pozdrawiamy i życzymy spokojnego i bezpiecznego wtorku!

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Opracowanie: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama