PROGNOZA BURZOWA NA PIĄTEK I NOC Z PIĄTKU NA SOBOTĘ.
Po kilku dniach słonecznej, stabilnej pogody, nad Europą Środkową zaczyna się aktualnie dużo dziać. Wyż, który kształtował pogodę w tym tygodniu – oddalił się nad Bałkany (gdzie stopniowo słabnie). Jego miejsce zajęło zaś pole lekko obniżonego ciśnienia wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, ciągnącym się od Zatoki Botnickiej aż nad Bałtyk. Już dzisiaj front ten poskutkował silnymi burzami w Niemczech oraz krajach Beneluksu. Jutro (20.05) front uaktywni się także na terenie Polski, przynosząc w ciągu dnia lokalne opady deszczu i być może kilka punktowych, izolowanych burz. Wieczorem / nocą (20/21.05) znad Niemiec wkroczy silne zafalowanie na froncie, a wraz z nim prawdopodobnie rozleglejszy układ opadów i burz…
>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<
OBSZAR POMARAŃCZOWY (DUŻEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):
Tutaj potencjał konwekcyjny w trakcie piątkowego dnia, a zwłaszcza nocą – będzie największy.
Przelotne opady i słabe burze mogą pojawiać się tu już od rana, jak i w ciągu dnia, zwłaszcza w rejonie Sudetów. Szczególnie groźnie w całym obszarze zrobi się wieczorem, kiedy znad Niemiec zacznie wkraczać aktywna fala frontowa. W warunkach silnych uskoków wiatru oraz umiarkowanej energii chwiejności – na fali frontowej prawdopodobnie rozwinie się rozległy układ burzowy (MCS), który będzie mógł mieć wbudowane superkomórki burzowe, jak i segmenty łukowe (bowing segments).
Głównym zagrożeniem ze strony układu burzowego będą bardzo silne porywy wiatru mogące osiągać 80-100 km/h, a w mniejszym stopniu ulewne opady deszczu oraz lokalny grad (do 1-2 cm średnicy). Układ burzowy będzie mógł się cechować dużą aktywnością elektryczną. Przechodzić będzie on przez obszar pomarańczowy prawdopodobnie między godz. 20:00 a 3:00, po czym oddali się na wschód.
OBSZAR ŻÓŁTY (UMIARKOWANEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):
Pierwsze burze, w postaci izolowanych komórek, przewidywane są tu w godzinach popołudniowych, zwłaszcza nad Lubelszczyzną, Mazowszem, czy południową częścią woj. podlaskiego. O ile wystąpią – będą one jednak bardzo punktowe i raczej dość słabe, przynieść mogą silniejszy opad deszczu.
Niebezpieczniej w obszarze żółtym zrobi się w nocy (zwłaszcza w jej drugiej części), kiedy prawdopodobnie nadejdzie tu układ burzowy z obszaru pomarańczowego. Będzie on już zapewne w fazie powolnego rozpadu, jednak nadal będzie mógł nieść silne porywy wiatru do 70-80 km/h, czy ulewny deszcz.
OBSZAR ZIELONY (MAŁEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):
Tutaj szanse na wystąpienie burz będą małe, a jeśli się one pojawią. to mogą nieść (obok wyładowań atm.) – jedynie silniejszy opad deszczu.
PS. Po burzach, w sobotę przez Polskę przejdzie jeszcze fala silnego, północno-zachodniego wiatru z gradientu ciśnienia (porywy do 60-85 km/h)
PROGNOZA BURZOWA NA PIĄTEK – Zapraszamy na profil FB Autora:
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.