Przejdź do treści

PROGNOZA BURZOWA NA WTOREK 29.08.2023 I NOC Z WTORKU NA ŚRODĘ (29/30.08.2023) – Pogoda24/7

PROGNOZA BURZOWA NA WTOREK 29.08.2023 I NOC Z WTORKU NA ŚRODĘ (29/30.08.2023) – Pogoda24/7

Zapraszamy na FanPage Autora: Pogoda24/7: Facebook

W trakcie najbliższych ~20h czeka nas kulminacja gwałtownych zjawisk burzowych na terenie Polski. Nasz kraj wciąż znajduje się na południowo-wschodniej krawędzi zatoki geopotencjału, która sprowadza do wschodniej Polski gorące i niestabilne powietrze zwrotnikowe. Co prawda od godzin rannych warunki termodynamiczne są lekko pogorszone za sprawą dużego zasięgu nocnych burz i obecności zachmurzenia warstwowego, jednakże w kolejnych godzinach spodziewane jest stopniowe polepszenie warunków konwekcyjnych.

Reklama

Aktualna prognoza Video

Obszar stopnia 2 i 1+:

Tutaj spodziewane są najlepsze warunki – MLCAPE do 1000-2000 J/kg, umiarkowane (lokalnie silne) uskoki wiatru i wspomaganie konwekcji w postaci stref zbieżności wiatru i prawdopodobnego niżu dolnego. Niektóre modele zakładają w tych obszarach inicjację konwekcji już około 13-14 CET, a najpóźniej nastąpi to prawdopodobnie około 16-18 CET.

Spodziewany jest początkowo rozwój burz superkomórkowych, wędrujących znad Małopolski i Jury Krakowsko-Częstochowskiej dalej na północ. Zagrożeniem ze strony superkomórek mogą być opady gradu do 3-5 cm oraz silne podmuchy wiatru szkwałowego do 80-100 km/h. Nie wyklucza się także powstania umiarkowanej trąby powietrznej.

Reklama

Wieczorem:

W późniejszych godzinach (wieczór, noc) wystąpi tendencja do łączenia się burz w struktury wielokomórkowe, zwłaszcza od Podkarpacia i Małopolski aż po Mazowsze. Możliwe jest powstanie jednego dość rozległego układu burzowego lub 2-3 mniejszych stref. Zagrożeniem ze strony układu(ów) burzowego będą zwłaszcza bardzo silne, szkwałowe porywy wiatru rzędu ≥90-110 km/h, a także intensywne opady deszczu prowadzące do lokalnych podtopień. W godzinach późno-nocnych potencjalne formacje burzowe powędrują na Mazury i Podlasie/Suwalszczyznę, gdzie nadal mogą być dobrze zorganizowane.

Obszar 1:

Tutaj warunki konwekcyjne będą gorsze, lecz również nie wyklucza się przejścia silnych burz. Już około 13-16 CET pierwsze burze w formie pojedynczych komórek / superkomórek mogą pojawić się w zachodnich częściach woj. śląskiego i łódzkiego, a później także na Kujawach, czy Warmii. Głównym zagrożeniem ze strony burz w tym obszarze będą intensywne opady deszczu, istnieć tu będzie też małe ryzyko rozwoju trąby powietrznej (w początkowej fazie burz).

Reklama

Obszar R

Tutaj szanse na wystąpienie burz są niewielkie, a jeśli wystąpią, to będą miały dość łagodny przebieg. Towarzyszyć im będą głównie silne opady deszczu, zaistnieje marginalne (znikome) ryzyko rozwoju słabej trąby powietrznej.

❗Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!

❗ Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Opracował: Kamil Domowisz

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama