Przejdź do treści

PROGNOZA BURZOWA NA WTOREK I NOC Z WTORKU NA ŚRODĘ (7/8.06.2022) okiem Kamila Domowisza

PROGNOZA BURZOWA NA WTOREK I NOC Z WTORKU NA ŚRODĘ.


Tegoroczny sezon burzowy w Polsce rozpoczyna się dość leniwie, najgwałtowniejsze zjawiska koncentrują się w innych częściach Europy. Jednak w tym tygodniu – też w naszym kraju pojawi się całkiem sprzyjające środowisko do rozwoju liczniejszych burz.

Reklama

We wtorek pogodę w Polsce kształtować będzie niż „Maya” znad Danii. W linii od Opolszczyzny po Warmię rozciągnie się, związany z ów niżem, wolno przemieszczający się front chłodny i związana z nim silna zbieżność wiatru. Z uwagi na jednoczesne zaleganie ciepłego i wilgotnego powietrza – poskutkuje to rozwojem mocno uwodnionych formacji burzowych.

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

🟡OBSZAR ŻÓŁTY (UMIARKOWANEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):

Tutaj warunki do rozwoju burz we wtorkową dobę będą najlepsze. Wzdłuż przebiegającego w tym rejonie frontu dojdzie do wzrostu energii chwiejności (CAPE) do 500-1000 J/kg. Warunki kinematyczne na poziomie słabym / umiarkowanym (ścinanie wiatru wzrośnie do około 15 m/s, a skrętność do ok. 100-200 m²/s²). Warto zwrócić uwagę na duże uwodnienie troposfery (PW), do nawet 30-40 mm.

Reklama

Rozwój burz rozpocznie się prawdopodobnie w godzinach południowych i utrzymywać się będzie cały dzień, a lokalnie również nocą. Dominującą formą burz będą pojedyncze komórki, generujące przede wszystkim obfite opady deszczu, o sumach do 20-30 mm. Miejscami kilka komórek burzowych może przechodzić jedna za drugą nad danym miejscem (zjawisko training storms), prowadząc do spotęgowania sum opadowych. W drugiej części dnia, zwłaszcza nad woj. opolskim i śląskim możliwe będzie także tworzenie się klastrów burzowych oraz być może 1-2 superkomórek, które prócz obfitego deszczu będą mogły przynosić lokalne opady małego gradu (<2 cm), czy podmuchy wiatru do 50-60 km/h. Intensywny deszcz związany z burzami może niestety skutkować lokalnymi podtopieniami.

🟢OBSZAR ZIELONY (MAŁEGO ZAGROŻENIA BURZOWEGO):

Tutaj warunki do rozwoju burz będą słabsze, zwłaszcza w kwestii wspomagania konwekcji. Możliwy będzie rozwój niezbyt licznych, pojedynczych komórek burzowych, mogących przynosić silne opady deszczu o sumach do 10-15 mm.

W przypadku zachodniego obszaru zielonego (Dolny Śląsk, Wielkopolska, Pomorze) burze będą mogły wystąpić zwłaszcza wczesnym popołudniem, natomiast we wschodnim obszarze zielonym (Lubelszczyzna, Podlasie) – późniejszym popołudniem oraz nocą

PROGNOZA BURZOWA NA PIĄTEK – Zapraszamy na profil FB Autora:

Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama