Prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz
W czwartek pozostaniemy w zasięgu płytkiego niżu i pofalowanego frontu atmosferycznego. Dodatkowo pojawiać się będą lokalne linie zbieżności, które poprawiać będą warunki kinematyczne. Linia frontu przebiegać będzie z północy na południe w pasie centralnej Polski, sam niż z kolei w południe czasu urzędowego (14:00 czasu polskiego) znajdzie się nad południowo-wschodnią częścią kraju. Kolejne niże ulokowane będą wówczas nad Serbią i Danią, powodując dalsze zamieszanie pogodowe.
Napływać nad nasz kraj nadal będzie niestabilna i dość ciepła, oraz zasobna w wilgoć masa powietrza. W takim środowisku ponownie formować się będą burze, niosące znaczne ilości opadów deszczu. Komórki będą liczne i w wielu przypadkach powiązane ze sobą w układy, także training storms, czyli niosące długotrwałe opady związane z burzami wędrującymi jedna za drugą. Pierwsze burze pojawić się mogą jeszcze przed południem, ostatnie zanikną w nocy. Szczytu aktywności elektrycznej spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Całość prognozy: Prognoza burzowa na 9.06.2022 i noc z 9/10.06.2022 – Mapa burzowa – gdzie jest burza? | Sieć Obserwatorów Burz (obserwatorzy.info)

>>>Sprawdź aktualną sytuację burzową.<<<
Aplikacja nowcastingowa
Zawsze warto mieć na telefonie specjalną aplikację, która śledzi wyładowania atmosferyczne. Jedną z takich aplikacji, którą możemy polecić, jest Monitor Burz. Możecie ją pobrać na swój telefon z Androidem (wersja na ios jest w trakcie przygotowania).
Monitor Burz – Aplikacje w Google Play
Najważniejszą z funkcji jest ustawienie alarmu dla określonego obszaru, w którym mogą pojawić się wyładowania. Ustawiamy sobie na przykład odległość 50 km od naszej pozycji. W momencie, kiedy pojawią się wyładowania na obszarze 50 km od nas, aplikacja zaalarmuje nas sygnałem dźwiękowym oraz odpowiednim monitem na ekranie telefonu.