Przejdź do treści

Prognoza na 05.08.2022. Upalna aura i możliwe silne burze na zachodzie kraju.

Prognoza na 05.08.2022. Upalna aura i możliwe silne burze na zachodzie kraju!

Sytuacja baryczna

Reklama

W piątek pogodę do południa kształtował będzie nadal rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia, lecz od godzin popołudniowych/wieczornych od zachodu do Polski zacznie wkraczać chłodny front atmosferyczny, który przetoczy się przez cały kraj. Nie wykluczamy również powstania płytkiego ośrodka niżowego w obrębie frontu.

prognoza
Sytuacja baryczna, grafika KNMI.ln

Prognozowane porywy wiatru oraz ciśnienie atmosferyczne

Porywy wiatru na ogół nie powinny przekraczać 30-45 km/h. Oczywiście podczas burz możliwe znacznie silniejsze podmuchy wiatru.

Reklama

Ciśnienia atmosferyczne będzie na dość zróżnicowanym poziomie ze względu na przemieszczanie się chłodnego frontu atmosferycznego i możliwe powstanie płytkiej zatoki niżowej. Na wschodzie kraju około 1015 hPa, na zachodzie zaś 1010 hPa.

prognoza, prognoza,piątek
Prognozowane porywy wiatru. Grafika: wxcharst, model GFS

Wysokie temperatury i bardzo silny upał

Piątek będzie ostatnim dniem, kiedy w pierwszej dekadzie sierpnia odnotujemy tak silny upał. Termometry na zachodzie oraz południowym- zachodzie mogą jutro pokazać aż 34-35 stopni, miejscami nawet 36C. Na północny, południu oraz w centrum około 30-32C, na wschodzie zaś od 27 do 29 stopni. Oczywiście po przejściu frontu atmosferycznego temperatury znacznie spadną i powędrują do około 20-22C.

prognoza, prognoza,piątek
Prognozowane temperatury. Grafika: wxcharst, model GFS

Burze w piątek

Zapraszamy do oddzielnej analizy: Silne burze w piątek? Gdzie i czy się pojawią? Wypieranie gorących mas powietrza. Wstępna analiza

Reklama

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama