Przejdź do treści

Prognoza na Air Show Radom okiem Jarosława Turały. 27.08 i 28.08

Prognoza na Air Show Radom okiem Jarosława Turały. 27.08 i 28.08

Reklama

Witam serdecznie wszystkich pasjonatów lotnictwa. Dostałem sygnał, że potrzebna jest w miarę rzetelna prognoza pogody na zbliżające się wielkie święto lotnictwa. Po dłuższej przerwie powraca Air Show Radom 2023 – Sam wielokrotnie byłem uczestnikiem tego fantastycznego wydarzenia. W tym roku odpuściłem z wielu względów. Co do samej prognozy przypominam, że jest to dość trudne zadanie, gdyż mówimy o prognozie obszarowej, która wymaga dodatkowych „emocji” 😉. Od razu zaznaczam, że prognoza obejmuje także piątek 😉

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, którego centrum znajduje się nad Ukrainą. Sukcesywnie przemieszcza się on w kierunku Bałkanów. Niech nie zmyli Was inny ośrodek wysokiego ciśnienia, który na wszelakich animacjach próbuje podążać w naszym kierunku (obecnie znajdujący się nad Szwajcarią). Zostanie od dosłownie zgładzony przez podążającą w kierunku Polski szeroką zatokę niskiego ciśnienia związaną z ośrodkiem niskiego ciśnienia, który przemieszcza się nad Wielką Brytanią i zmierza w kierunku Morza północnego. Z tą zatoką związany jest szeroka strefa frontu ciepłego, za którym napłynie bardzo ciepłe powietrze, jednak nieco mniej stabilne ze zwiększoną porcją wilgoci. Oznacza to lokalnie większe zachmurzenie i opady.

Pogoda na piątek

Reklama

Początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane o pokryciu 4/8 – 5/8 w skali oktantowej. Dominować będzie chmura wysoka – cirrus / cirrostratus do południa gęstniejący do chmur altostratus, również w pierwszej fazie odmianie opacus (całkowicie zakrywające niebo) ale ustępujące do południa. Po południu chmury altocumulus perlucidus stratoformis (baranki) o podstawie średnio powyżej 2 tys. metrów AGL. Chmura niska o podstawie w zakresie 900 – 1100m. AGL możliwa jedynie lokalnie. Opadów nie przewiduje się. Temperatura maksymalna wyniesie około 29 – 31 stopni. Wiatr przyziemny południowy i południowowschodni o prędkości do 12 km/h w porywie do 18 km/h. Brak uskoków pionowych wiatru oraz ruchów turbulentnych.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda na sobotę

Od rana zachmurzenie umiarkowane nieco wzrastające do dużego o pokryciu 3/8 – 5/8 w skali oktantowej. D południa już możliwe jest pojawienie się chmur pionowych – Cumulus congestus / Cumulonimbus calvus o podstawie z zakresu 600 – 900m. AGL i w związku z tym do południa spora szansa na przelotny, ale intensywny opad deszczu w towarzystwie wyładowań atmosferycznych. Około południa nastąpi ustąpienie zachmurzenia konwekcyjnego i pozostać powinno zachmurzenie piętra średniego – Altocumulus perlucidus, stratiformis z niewykluczoną odmianą undulatus o szacowanej podstawie 2300m AGL. Opadów poza przedpołudniem nie przewiduje się. Nadal temperatura maksymalna szacowana w zakresie 28 – 31 stopni. W słońcu powyżej 40 stopni, wiec zaopatrzcie się w sporą ilość wody. Wiatr przyziemny o prędkości 13 km/h, jedynie w porannej konwekcji dochodzący do 60-65 km/h w pojedynczym porywie. Wiał będzie z kierunku południowozachodniego.

Kolejne dni

NIEDZIELA ZAPOWIADA SIĘ DYNAMICZNIE WIĘC MUSCIE Z TĄ POGNOZĄ POCZEKAĆ do soboty. Niestety wstępnie będzie sporo dynamiki, więc precyzyjność w tej materii jest mocno wskazana. To bardzo ważna prognoza m.in dla pilotów, którzy też potrafią tutaj wejść.

Reklama

Pod wszystkimi prognozami się podpisuję. Stąd ten bufor.

AGL dla niewtajemniczonych to skrót od Above ground level – nad poziomem gruntu.

Póki co tyle 🙂 W sobotę rano lub jutro wieczorem dodam niedzielną prognozę.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama