Przejdź do treści

Prognoza na Wigilię oraz Święta Bożego Narodzenia 24-26.12.21 – Jarosław Turała

Prognoza na Wigilię oraz Święta Bożego Narodzenia… No i doczekaliśmy się – oprócz przedświątecznego czasu za oknem już pięknie pada śnieg. Jest go coraz więcej i jest spora szansa, że poranek przyniesie w sporej części kraju białe krajobrazy. Niestety nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia. Poza tym prawdopodobnie szykuje się znów niezła ślizgawka. Zapraszam do zapoznania się z instrukcją obsługi pogody na najbliższe dni.

prognoza na wigilię

AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się pod działaniem lekko nurkującego niżu w środowisku szybszego przepływu powietrza w środkowej troposferze. Do niżu przyczepione są frontu atmosferyczne – ciepły i chłodny. Ten pierwszy już oddziaływuje nad naszym krajem przynosząc opady śniegu. W miarę przesuwania się ośrodka do głosu dojdzie front chłodny który podzieli kraj na dwie odrębne części – chłodniejszą północną oraz cieplejszą środkową i południową. Jeszcze w piątek od północy zacznie szybko nasuwać się kolejna strefa frontowa z opadami śniegu, za którą napłynie masa powietrza pochodzenia arktycznego. Po opadach dojdzie do sytuacji, kiedy nasz kraj dostanie się pod wpływ wyżu, który rozpogodzi niebo i szybko pozbawi ciepła cały kraj. Oznacza to, że to co się rozpuściło, dość szybko zamarznie.

prognoza na wigilię, prognoza na wigilię
Źródło: DWD
Reklama

24.12.2021r – PIĄTEK – Prognoza na Wigilię

A więc prognoza na Wigilię… Zachmurzenie duże / całkowite nad całą Polską. Poza Kujawami oraz Mazurami wszędzie od rana opady śniegu, które od Dolnego Śląska, Opolszczyzny aż po Małopolskę będą przybierać opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu, który może wstępnie marznąć. Front główny ułożony niemal równoleżnikowo osiągnie status quasi – stacjonarnego (prawie stacjonarnego), a to oznacza opady całodzienne. Może się zdarzyć że po południu deszcz popada także na ziemi łódzkiej, w Wielkopolsce oraz w południowej części Mazowsza i świętokrzyskiego.

W pasie Polski północnej zaznaczać się będzie kolejny (wspomniany wcześniej) front atmosferyczny z padami śniegu (na początku opady mieszane) również o charakterze konwekcyjnym. Niewykluczone opady krupy śnieżnej. Strefa będzie szybko przesuwać się na południe, wypychając zalegający prawie stacjonarny poprzedni front. Od północy kraju późnym wieczorem dojdzie do szybkich rozpogodzeń i spadku temperatur.

Jeśli właśnie o temperaturę chodzi, to będzie od -3 / -1 stopnia w Polsce północno wschodniej i północnej, 0 / 2 stopnie w centrum, na północnym zachodzie i południowym wschodzie do 3 / 6 a lokalnie 7 / 8 na południu i południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, na południu i południowym zachodzie silniejszy, osiągający prędkość do 65 km/h z kierunku zachodniego i południowozachodniego. Nad morzem też może nieco mocniej powiać. Ciśnienie 993 / 997 hPa

UWAGA !!! NOCĄ Z PIĄTKU NA SOBOTĘ OD PÓŁNOCY KRAJU BĘDĄ POSTĘPOWAĆ ROZPOGODZENIA, AŻ DO BEZCHMURNEGO NIEBA. WRAZ Z NAPŁYWEM ARKTYCZNEJ MASY POWIETRZA WILGOŹĆ I WODA, KTÓRA ZALEGAĆ MOŻE NA DROGACH BĘDZIE SZYBKO ZAMARZAĆ. BĘDZIE BARDZO ŚLISKO!!!

25.12.2021r – SOBOTA – BOŻE NARODZENIE

Zachmurzenie małe lub jego całkowity brak. Jedynie na południu jeszcze będzie zalegać strefa frontu z opadami śniegu, również o charakterze konwekcyjnym. Śnieg możliwy również na Podlasiu, Mazurach oraz na Pomorzu i również tam opad może przybrać charakter konwekcyjny z możliwością wystąpienia krupy śnieżnej. Po południu nie powinno już padać, no może gdzieniegdzie na Pomorzu, ale naprawdę marginalne będą te opady. Temperatura od – 8 stopni na pogórzu przez -6 / -4 na przeważającej części kraju do -3 / 0 lub +1 na północy oraz w linii brzegowej. Wiatr słaby, jeszcze na północnym wschodzie umiarkowany, wiejący z zachodu, skręcający na północnozachodni. Ciśnienie 1008 / 1014 hPa.

UWAGA !!! NOCĄ Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ W WIELU MIEJSCACH KRAJU MOŻLIWE SĄ SPADKI TEMPERATUR PONIŻEJ -10 / -12 STOPNI. W ZAGŁĘBIENIACH ORAZ MROZOWISKACH SPADEK BĘDZIE JESZCZE WIĘKSZY.

Reklama

26.12.2021r – NIEDZIELA – BOŻE NARODZENIE

Zachmurzenie małe, lub jego brak. Jedynie w pasie nadmorskim zachmurzenie będzie większe, aż do wystąpienia niewielkich, przelotnych opadów śniegu. Będą one związane z tzw. efektem morza. Pozostała część kraju bez opadów. Wieczorem może popadać wysoko w górach. Temperatura od -6 / -4 w niemal całej Polsce do -3 / 0 w pasie nadmorskim oraz Polsce północnej. Wiatr słaby, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 1015 / 1018 hPa.

Jeszcze jedna sprawa. Spadki temperatur mogą być większe od prognozowanych. Bądźcie tego świadomi.

Inne wiadomości.

Reklama