Przejdź do treści

Prognoza pogody i komentarz synoptyka ICM UW na poniedziałek i noc ze poniedziałku na wtorek 28-28/29.08.2023

Prognoza pogody i komentarz synoptyka ICM UW na poniedziałek i noc ze poniedziałku na wtorek 28-28/29.08.2023

Zapraszamy na stronę ICM UW: https://www.meteo.pl/

Pogoda

Reklama

Za nami kilka dni i nocy z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, burzami, ulewami i wynikającymi z tego problemami Dzisiaj pogoda bez większych niespodzianek, przeważać będzie na zachodzie umiarkowane i duże zachmurzenie ze słabymi opadami, na wschodzie, szczególnie na południowym wschodzie małe i umiarkowane, na ogół bez opadów i burz, które notowano jeszcze minionej nocy Podobnie jak wczoraj zanotujemy znaczną, bo około 10 stopniową różnicę temperatury, od 18-20°C na zachodzie, do 26-30°C na południowym wschodzie, przy słabym lub umiarkowanym wietrze z kierunków zachodnich.

Kontrasty temperatur

Równie duże, a nawet większe kontrasty termiczne odnotowujemy na całym kontynencie, od 18-20°C na Wyspach Brytyjskich i zachodzie kontynentu do 35-37°C na wschodzie i na Bałkanach. Strefy te rozdziela pofalowany front chłodny, który od skandynawskiego niżu, przez obszar naszego kraju przebiega ku Morzu Śródziemnemu. Powstające na froncie zafalowania przemieszczają się wraz z nim na północny wschód z opadami przelotnymi i burzami. Aktualnie obserwujemy rozwój kolejnego zafalowania w rejonie Zatoki Genueńskiej i południa Alp, gdzie występują intensywne opady, rzędu 100 mm/ dobę. W niedalekiej perspektywie zafalowanie rozwinie się w małoskalowy niż, który jutro przemieszczać się będzie nad naszym obszarem z intensywnymi opadami i burzami. Już dzisiaj od południowego zachodu nasuwa się związana z nim strefa zachmurzenia i opadów. Aktualne położenie i ewolucję frontu i stref opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych https://www.eumetnet.eu/activities… a nad Polską https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Dynamikę tych zjawisk..

Reklama

Dynamikę tych zjawisk napędza wstępująca na północny wschód gałąź prądu strumieniowego o prędkości nad naszym regionem rzędu 200 km/h. Rozwijają się one na wschodniej stronie górnej zatoki, która rozciąga się od niżu znad Islandii po północne wybrzeża Afryki. Jej przesuwanie się na wschód, które to pozwoliłoby na napływ nad nasz region chłodniejszej masy powietrza blokowany jest przez klin w polu geopotencjału znad Bałkanów. Jego rozbudowa na północny wschód powodować będzie wynoszenie gorących mas na północ. Jutro efektem tez będzie upalna aura na wschodzie kraju, gdzie temperatura w pasie od Suwalszczyzny po Podkarpacie osiągnie lub przekroczy 30-33°C, podczas gdy w zachodniej części kraju nie przekroczy 18-20°C, powrócą opady, miejscami intensywne i burze.

Uwaga w górach

10. dniową ewolucję poła geopotencjału 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa możemy obserwować na mapach prognostycznych ECMWF: https://charts.ecmwf.int/products… . łatwo zauważyć, że aktualnie i w najbliższej przyszłości znajdować się będziemy w strefie frontów, między chłodnymi a gorącymi masami powietrza, a nawet niewielkie wahania w położeniu układów barycznych, będą przyczyną zamian pogody w naszym obszarze.

Opracowanie:

Ryszard Klejnowski

Reklama

29 sierpnia, poniedziałek, 240 dzień 2023 roku; 7:20

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Aktualna prognoza wideo Pawła i Marty Błaszkowskich


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama