Prognoza pogody na 25.08.2022. Możliwe burze na zachodzie kraju, na wschodzie upał.
Prognozowana sytuacja baryczna
Już w czwartek nasz kraj znajdzie się pod wpływem ciepłego frontu atmosferycznego oraz dalszego napływu czanormorskich mas powietrza znad Morza Czarnego. Dodatkowo zaznaczy się również linia zbieżności wiatru, w której obrębie będą rozwijały się burze, których zwłaszcza spodziewamy się na południowym- zachodzie.

Link do FP Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia | Facebook
Prognozowane temperatury, porywy wiatru oraz ciśnienie atmosferyczne
Ciśnienie atmosferyczne w całym kraju będzie na podobnym stabilnym poziomie i będzie wynosić około 1017 hPa.
Będą występowały również porywy wiatru do 25-35 km/h praktycznie w całym kraju. W trakcie burz możliwe porywy wiatru do 65-75 km/h.
Prognozowana temperatura będzie znów bardzo wysoka i na wschodzie, częściowo w centrum oraz na południu możliwy będzie upał, czyli temperatury powyżej 30 stopni. W województwach: lubelskim, podkarpackim, mazowieckim oraz częściowo małopolskim i świętokrzyskim możliwe wartości na termometrach do nawet 30-33°C. Na pozostałym obszarze Polski również ciepło, bo około 26-29°C. Następne dni również będą bardzo upalne, a ochłodzenie nadejdzie dopiero w sobotę lub w niedzielę.

Możliwe burze oraz opady deszczu
Burz podczas jutrzejszego dnia powinno być znacznie mniej niż dzisiaj, gdzie przez centrum naszego kraju przemieszcza się spory wielokomórkowy aktywny system konwekcyjny z nawalnymi opadami deszczu i efektowną chmurą shelfową arcus. Burze w czwartek będą mogły pojawiać się praktycznie w całym kraju, lecz ich największe prawdopodobieństwo pojawienia się przypadnie na południowy-zachód, gdzie będzie zalegać niestabilne i ciepłe powietrze.
Energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) znów może wynieść powyżej 1000-1500 j/kg, lecz może być problem z głęboką inicjacją konwekcji ze względu na niedosyty wilgoci na różnych poziomach troposfery. Słabe warunki kinematyczne również nie będą sprzyjać silniejszemu rozwojowi ośrodków burzowych i ich lepszej organizacji. Największa szansa na burze pojawi się w województwie: dolnośląskim, opolskim oraz częściowo również w lubuskim, śląskim i wielkopolskim, lecz maksymalna siła burz będzie oceniana na umiarkowaną. Największa aktywność burz przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Największa zagrożenia burz to nawalne opady deszczu o łącznej akumulacji deszczu do 20-30 mm. Dodatkowo występować będą silniejsze porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego do 65-75 km/h i opady gradu o średnicy 1-2 cm.

Opracowanie: Sebastian Grzegorzak
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.