Przejdź do treści

Prognoza pogody na 25.08.2022. Możliwe burze na zachodzie kraju, na wschodzie silny upał.

Prognoza pogody na 25.08.2022. Możliwe burze na zachodzie kraju, na wschodzie upał.

Reklama

Prognozowana sytuacja baryczna

Już w czwartek nasz kraj znajdzie się pod wpływem ciepłego frontu atmosferycznego oraz dalszego napływu czanormorskich mas powietrza znad Morza Czarnego. Dodatkowo zaznaczy się również linia zbieżności wiatru, w której obrębie będą rozwijały się burze, których zwłaszcza spodziewamy się na południowym- zachodzie.

Prognoza pogody
Grafika: KNMI.ln

Link do FP Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia | Facebook

Prognozowane temperatury, porywy wiatru oraz ciśnienie atmosferyczne

Ciśnienie atmosferyczne w całym kraju będzie na podobnym stabilnym poziomie i będzie wynosić około 1017 hPa.

Będą występowały również porywy wiatru do 25-35 km/h praktycznie w całym kraju. W trakcie burz możliwe porywy wiatru do 65-75 km/h.

Prognozowana temperatura będzie znów bardzo wysoka i na wschodzie, częściowo w centrum oraz na południu możliwy będzie upał, czyli temperatury powyżej 30 stopni. W województwach: lubelskim, podkarpackim, mazowieckim oraz częściowo małopolskim i świętokrzyskim możliwe wartości na termometrach do nawet 30-33°C. Na pozostałym obszarze Polski również ciepło, bo około 26-29°C. Następne dni również będą bardzo upalne, a ochłodzenie nadejdzie dopiero w sobotę lub w niedzielę.

Prognoza pogody, Prognoza pogody,burze,upał
Prognozowana temperatura model GFS, grafika: wxcharst
Reklama

Możliwe burze oraz opady deszczu

Burz podczas jutrzejszego dnia powinno być znacznie mniej niż dzisiaj, gdzie przez centrum naszego kraju przemieszcza się spory wielokomórkowy aktywny system konwekcyjny z nawalnymi opadami deszczu i efektowną chmurą shelfową arcus. Burze w czwartek będą mogły pojawiać się praktycznie w całym kraju, lecz ich największe prawdopodobieństwo pojawienia się przypadnie na południowy-zachód, gdzie będzie zalegać niestabilne i ciepłe powietrze.

Energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) znów może wynieść powyżej 1000-1500 j/kg, lecz może być problem z głęboką inicjacją konwekcji ze względu na niedosyty wilgoci na różnych poziomach troposfery. Słabe warunki kinematyczne również nie będą sprzyjać silniejszemu rozwojowi ośrodków burzowych i ich lepszej organizacji. Największa szansa na burze pojawi się w województwie: dolnośląskim, opolskim oraz częściowo również w lubuskim, śląskim i wielkopolskim, lecz maksymalna siła burz będzie oceniana na umiarkowaną. Największa aktywność burz przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Największa zagrożenia burz to nawalne opady deszczu o łącznej akumulacji deszczu do 20-30 mm. Dodatkowo występować będą silniejsze porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego do 65-75 km/h i opady gradu o średnicy 1-2 cm.

Prognoza pogody, Prognoza pogody,burze,upał
Prognozowany rozwój konwekcji na 17:00 jutro. Grafika: wxcharst

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Opracowanie: Sebastian Grzegorzak

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama