Przejdź do treści

PROGNOZA POGODY NA WIELKANOC / PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 9-10.04.2023r

PROGNOZA POGODY NA WIELKANOC / PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 9-10.04.2023r

Reklama

Dzień dobry. Już za chwileczkę, już za momencik, barszczyk z jajeczkiem zacznie się kręcić. Tymczasem za oknem nieco mniej optymistycznie – chmury, sporo wilgoci, opady deszczu / śniegu, a i na termometrach także niezbyt zachęcająco.

Czy w najbliższą niedzielę i poniedziałek, coś się zmieni? Czy zza chmur wyjrzy słońce i zrobi się cieplej?? Sprawdźmy to.

Pogoda pogody na Wielkanoc SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, jednak na skraju niżu górnego z kroplą chodu, który umiejscowił się nad Węgrami. Niż sprawia, że do Polski od strony Morza Czarnego płynie nieco cieplejsze, ale zasobniejsze w wilgoć powietrze, co od razu będzie miało przełożenie w występowaniu mgieł i zamgleń. Wychodzi również na to, że niebawem dostaniemy się pod wpływ nieco pofalowanego frontu atmosferycznego, który przyniesie przelotne opady deszczu niemal w całej Polsce, ale na termometrach zrobi się nieco cieplej.

Niedziela Wielkanocna

Zachmurzenie duże / całkowite niemal wszędzie. Oczywiście mogą gdzieniegdzie pojawić się przejaśnienia. Najwięcej nad Polską południowo – wschodnią. Od rana w wielu miejscach kraju mgły i zamglenia ograniczające dość znacznie (lokalnie) widzialność poziomą. Opady deszczu również przelotne, punktowe, również o charakterze konwekcyjnym (znad Morza Czarnego, napływa zazwyczaj niestabilna masa powietrza), podczas których nieco mocniej popada.

Czy zagrzmi?

Nie jest wykluczone, że pojawią się wyładowania atmosferyczne, szczególnie na wschodzie kraju. W miarę upływu dnia, powinno pojawić się nieco więcej rozpogodzeń, ale opady nadal będą występować. Temperatura od 5 – 8 stopni nad samym morzem oraz na pogórzu do 9 – 11 lokalnie 12 stopni w pozostałej części kraju. Oczywiście z „okazji” wilgoci temperatura odczuwalna, może być nieco niższa. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni / na zachodzie północny. Ciśnienie 1022 – 1027 hPa.

Poniedziałek Wielkanocny

Reklama

Zachmurzenie od rana umiarkowane i duże ze sporą ilością mgieł i zamgleń , ograniczających widzialność poziomą. Nie jest powiedziane, że wszędzie. Na południowym zachodzie oraz na krańcach Polski północnowschodniej i wschodniej. Od rana w pasie Polski centralnej przelotne opady deszczu (charakter konwekcyjny). Deszcz niewykluczony również w zachodniej części woj. Mazowieckiego. Nieco większe skupisko opadów pojawi się od rana także na południowym wschodzie kraju.

W miarę upływu dnia coraz więcej słońca powinno być, ale lokalnie może gdzieniegdzie popadać deszcz (przede wszystkim na południowym wschodzie i południu i w centrum). Temperatura od 7 – 10 stopni na Pomorzu (strefa przybrzeżna 7 – 😎, przez 10 – 12 na pogórzu oraz na krańcach południowo-wschodniej Polski do 12 – 14 lokalnie 15 stopni w pozostałej części kraju. Wiatr słaby, na południowym wschodzie umiarkowany, wiejący ze wschodu / północnego wschodu oraz na zachodzie ze wschodu, skręcający na południowy. Ciśnienie 1022 – 1025 hPa.

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Inne wiadomości

Reklama