Przejdź do treści

PROGNOZA POGODY NA WIGILIĘ BOŻEGO NARODZENIA ORAZ BOŻE NARODZENIE – 24 / 25.12.2022r.

PROGNOZA POGODY NA WIGILIĘ BOŻEGO NARODZENIA ORAZ BOŻE NARODZENIE – 24 / 25.12.2022r.

Dobry wieczór najmilsi. Krótko pisząc – wieczór zabieganego społeczeństwa. Zakupy, zakupy i jeszcze raz zakupy. Wiem i rozumiem 🙂. Mam jednak nadzieję, że w natłoku przedświątecznych spraw, Znajdziecie chwilę czasu dla „mnie”.

Dziś, chyba nikt nie ma wątpliwości, że „białe” Święta będą należały do rzadkości. Po ostatnich opadach, co prawda pokrywa śnieżna na południu i południowym wschodzie pewnie na Wigilię jeszcze się utrzyma, ale biorąc pod uwagę wyobrażenie, jakim co roku „obarczany” jest okres świąteczny – Duże płatki śniegu i wzrastająca pokrywa – Niestety nie podtrzymam tych wyobrażeń nawet największych optymistów w tej kwestii.

PROGNOZA POGODY NA WIGILIĘ, PROGNOZA POGODY NA WIGILIĘ,deszcz,śniegu,boże narodzenie
Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w zasięgu płytkiej zatoki niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym. W zasadzie na południe od naszych granic, na wspomnianej zatoce mamy płytki ośrodek niżowy, ale nie ma on znaczącego wpływu (jedynie może się pojawić system frontów z opadami, ale, że pada, to widać bez analizy 🙂 ).

Napływa do naszego kraju cieplejsza masa powietrza polarnomorskiego. Zresztą nie jest tajemnicą, że dostaliśmy się pod odziaływanie cyrkulacji zachodniej, potocznie zwanej „Strefową”. Strefową? Tak, ponieważ większy obszar kontynentu oraz przede wszystkim Atlantyku wpływa na pogodę w naszym kraju. Aż się wierzyć nie chce nie? 🙂.

Reklama

SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Dość rozległy i głęboki niż Atlantycki widoczny jest na zdjęciach satelitarnych w podczerwieni. Zaznaczyłem „jego” fronty atmosferyczne, ale bez szybszego przepływu w środkowej oraz górnej troposferze – Możecie śmiało „uderzać – > https://www.chmi.cz/…/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html – Prąd strumieniowy (Jet stream); Zobaczycie na animacji – prościej – tam gdzie chmurki w podczerwieni „zasuwają” szybciej.

Wygląda na to, że właśnie w szybszym przepływie dojdzie do powstania (na froncie), kolejnych, płytszych ośrodków niżowych (wtórnych). Tymczasem z dwóch stron – północnej i południowej kontynentu będą chciały na nasz kraj oddziaływać ośrodki wysokiego ciśnienia. Pomiędzy nimi, wręcz idealnie wpasuje się wspomniany wcześniej front (z wędrującym niżem wtórnym), który przyniesie opady o charakterze wielkoskalowym (lokalnie konwekcyjnym).

24.12.2022r – WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA

No i mamy problem. Odziaływanie „ruchomego” wyżu znad Skandynawii oraz niewielkiego klina wyżowego z południa sprawi, że nad Polską od rana zachmurzenie duże / całkowite nad całym krajem. Opady deszczu przede wszystkim w centrum, na zachodzie a w „ramach” falowania także na południu kraju. Północ? Porcja wilgoci oraz zwiększona różnica pionowa temperatury, sprawią, że możliwe są tam niewielkie przejaśnienia. Nie są wykluczone tam opady przelotne śniegu, ale punktowo i marginalnie.

Im „głębiej” wyż skandynawski będzie oddziaływał na pofalowany front, tym prawdopodobnie – „lekko” trąci na południe strefę opadów. Proszę nie być zaskoczonym, że w szerokim pasie województw południowych może dłużej popadać. Temperatura? Zależy od „położenia” frontu i niżu. Od -1 / 3 w północnej części kraju, przez -1 / 2 stopnie centrum – wschód i zachód, do 3 – 6 /7 stopni na zachodzie i południowym wschodzie. Wiatr słaby na północy, na południu i południowym wschodzie. Na zachodzie i południowym zachodzie silniejszy, osiągający prędkość 60 km/h. Ciśnienie 1009 – 1015 hPa.

Reklama

NOC Z 24 NA 25.12.2022r

Zanikające opady deszczu na południu kraju. Zachmurzenie na ogół umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie na północy i północnym wschodzie, możliwe przejaśnienia, a na zachodzie oraz w centrum mgły i zamglenia 🙂. Temperatura od -4 / -2 stopni na północnym wschodzie przez -2 / +1 na wschodzie oraz w centrum do 2 / 4 stopni na zachodzie i aż 5 / 7 na południu i południowym zachodzie.

25.12.2022r – BOŻE NARODZENIE

Zachmurzenie nadal umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. W wielu miejscach kraju mgły i zamglenia oraz opad mżawki. Na południu, południowym wschodzie i zachodzie, a także w centrum lokalnie większe przejaśnienia. Biało? Eeee….Może na południu i północnym wschodzie z zalegającą, a nie „nową” pokrywą. Temperatura od 3 do 5 stopni na przeważającym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, zachodni. Ciśnienie 1019 – 1022 hPa.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama