Przejdź do treści

Przejście frontu chłodnego nad Polską. Czy pojawi się formacja liniowa z burzami?

Przejście frontu chłodnego nad Polską. Czy pojawi się formacja liniowa z burzami?

Przejście frontu atmosferycznego – aktualne informacje.

Reklama

16:00 14.03 – Front atmosferyczny przemieszcza się przez Niemcy. Tam padają pojedyncze wyładowania. Front zaczyna już wchodzić nad północny zachód Polski.

Przejście frontu – sytuacja baryczna.

Polska znajduje się w oddziaływaniu niżu Flurin, którego centra znajdują się nad Finlandią oraz południową Szwecją. Niż ten posiada system frontów atmosferycznych, którego front ciepły przemieszczał się nad Polską.

Reklama

W poniedziałek za frontem ciepłym nad Polskę napłynęło bardzo ciepłe powietrze, we wtorek w wielu miejscach temperatury wzrosły powyżej 10°C, a na południu lokalnie 15°C.

Od północnego zachodu Europy, a przede wszystkim od północy Francji oraz Niemiec przemieszcza się dynamiczny front chłodny ja wraz z nim następuje bardzo szybka wymiana powietrza na zdecydowanie chłodniejsze.

YouTube player

Silne porywy wiatru

Zaczniemy od silnych porywów wiatru, ponieważ te wystąpią szczególnie w Polsce zachodniej. Jednak charakterystyka tego wiatru będzie zdecydowanie inna niż to, co było miejsce w ostatnich dniach bądź tygodniach. Przez Polskę będzie przemieszczał się front atmosferyczny, chłodny i w jego obrębie w bardzo wąskiej linii będą występowały silne i bardzo silne porywy wiatru. W Polsce zachodniej prognozujemy porywy do 80 km/h, w Polsce centralnej do 70 km/h, a w Polsce wschodniej do 50 bądź 60 km/h.

Podmuchy konwekcyjne

Reklama

Pamiętać jednak należy, że w obrębie frontu będą występowały zjawiska konwekcyjne i tam, gdzie będą przemieszczały się komórki konwekcyjne, wiatr może być zdecydowanie silniejszy: o 10 do 20 km/h więcej względem oficjalnych prognoz.

Przejście frontu chłodnego nad Polską. Czy pojawi się formacja liniowa z burzami?

Burze

We wtorek po południu na północnym zachodzie przed nadciągającym frontem pojawi się konwekcja skutkująca powstaniem komórek konwekcyjnych dających punktowe silne opady deszczu. Niewykluczone, że z niektórych może zagrzmieć.

Po wkroczeniu frontu atmosferycznego, w szczególności nad Polską zachodnią jest duża szansa na uruchomienie konwekcji, która przyczyni się do powstania komórek konwekcyjnych wbudowanych w linie opadów związanych z tym frontem.

Reklama

Jest też szansa na pojawienie się burz. Jeżeli burze się pojawią, będą dosyć żywotne i będą przynosić silne porywy wiatru oraz opady drobnego gradu.

Przejście frontu, Przejście frontu,burze

Opady

Na czele wkraczającego frontu będą występowały opady deszczu, lokalnie opady dosyć intensywne. Z upływem czasu podczas przemieszczania się frontu, opady deszczu będą zamieniać się w opady mieszane bądź marznące opady deszczu, a następnie opady śniegu. Największa szansa na pojawienie się opadów śniegu na tyłach frontu atmosferycznego występuje w Polsce północno zachodniej i północnej oraz południowo wschodniej.

Przejście frontu, Przejście frontu,burze

Kiedy wkroczy front chłodny?

Prognozujemy, że front chłodny wkroczy nad województwa północno zachodnie już we wtorek koło godziny 17:00 bądź 18:00. Do północy obejmie województwa centralne, a nad ranem będzie już nad województwami wschodnimi. Koło godziny 8:00 rano w środę powinien opuścić nasz kraj.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama