Przejdź do treści

Przejście niżu w Wigilię. Jarosław Turała

Witajcie. Wczorajszy wieczór przyniósł nam istny kalejdoskop pogodowy. Napływ arktycznej lekko niestabilnej masy powietrza spowodował pojawienie się konwekcji – sypało / wiało i niestety z uwagi na dość szybki spadek temperatury, co spowodowało równie szybkie zamarzanie całej wilgoci zalegającej na drogach i chodnikach. Wracając z pracy, przejeżdżałem przez parę miejsc, gdzie ulica szkliła się jak zapłakane oczy małego człowieczka.

Przejście niżu w Wigilię,
Reklama

Dziś już więcej przejaśnień i tylko gdzieniegdzie konwekcyjne opady śniegu.

Przejście niżu w Wigilię

Tymczasem mocniej klaruje się sytuacja na Wigilię. Nad Atlantykiem mamy do czynienia z bardzo głębokim niżem, który w centrum może osiągnąć 958 hPa. W miarę upływu dni prawdopodobnie dojdzie do powstania kolejnego niżu na zafalowanym froncie. Z uwagi na pojawienie się prądu strumieniowego, niż z systemem frontów prawdopodobnie wejdzie od północnego zachodu.

Przejście niżu w Wigilię, Przejście niżu w Wigilię
Reklama

Przejście niżu w Wigilię na wstępie zaznaczy się szeroką strefą frontu ciepłego, który przyniesie umiarkowane i intensywne opady śniegu, po czym, przy spodziewanej adwekcji (napływie) ciepła śnieg zmieni się w deszcz. Oznacza to, że na tę chwilę w Wigilię zobaczymy płatki śniegu, a nawet nie wykluczone, że gdzieś pojawi się pokrywa śnieżna. Aż się wierzyć nie chce 🙂.

Co ciekawe, widać w prognozach front o charakterze chłodnym, który będzie ułożony równoleżnikowo i co ciekawe dość szybko spłynie porcja chłodu, a to oznacza, że znów pojawi się gołoledź. Ta więc podróżowanie w takich warunkach (szczególnie północ i centrum kraju) w Święta może być znów „trudniejsze”.

Przejście niżu w Wigilię, Przejście niżu w Wigilię

Sytuacja jest nadal rozwojowa i dość „dynamiczna”. Prognoza pogody na Wigilię oraz Święta pojawi się dopiero we czwartek. Tak. Niestety gdyby prognoza pojawiła się dziś lub jutro, byłaby obarczona jeszcze sporym błędem.

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama