SpaceX wystrzeliło 9 marca 2022 o godzinie 14:45 w nocy (czasu polskiego) kolejne 48 satelit, które dołączą do „konstelacji” zapewniającej internet. Paczka oznaczona jest jako G4-10. Dzięki ich trajektorii będziemy mogli je obserwować nad Polską w najbliższych dniach. O której godzinie można obserwować przelot „kosmicznego pociągu”?
Przelot w czwartek – 10 marca
Satelity przeleciały nad Polską 10 marca nad ranem. Koło godziny 4:14 mogliśmy obserwować je na niebie z terenów całej Polski. Pogoda w wielu miejscach sprzyjała obserwacjom.
Przelot w piątek – 11 marca
11 marca mogliśmy również je obserwować między godziną 04:24 – 04:25 nad ranem. Pogoda nad zdecydowaną większością Polski była wręcz idealna do tego celu. Arktyczne, suche powietrze zapewniło idealną przejrzystość. Jedyny problem, jaki się pojawił to dość duży mróz.
Przelot w sobotę – 12 marca
Jeszcze mamy szansę na obserwację w sobotę nad ranem. Wg. strony Findstarlink.com przelot nastąpi w sobotę o godzinie 04:36 nad ranem. Pogoda nad zdecydowaną większością Polski nadal będzie idealna do obserwowania nieba. Nadal będzie zalegać arktyczne, suche powietrze, które zapewni idealną przejrzystość. Będzie jednak mroźno, więc sugerujemy się odpowiednio ubrać.
Starlink – Kosmiczny pociąg Elona Muska
Czym jest ten kosmiczny pociąg?
Jest wiele osób, które wiedzą. Ale są też osoby, które nie interesowały się tym tematem.
Są to satelity Starlink firmy SpaceX której założycielem jest Elon Musk. Założeniem projektu jest udostępnienie Internetu w miejsca, gdzie dostęp innymi drogami nie jest możliwy. Satelity są wysyłane na orbitę w pakietach po 60 sztuk i zanim trafią w miejsce docelowe (a trwa to do kilku tygodni) poruszają się w niedalekiej odległości od siebie. Tworzą wtedy efekt tzw. Kosmicznego Pociągu. Jeśli lecą nad nami to możemy obserwować jak satelity poruszają się jedna za drugą.
Czy można śledzić pozycję tych satelitów?
Tak. Można śledzić położenie w czasie rzeczywistym za pomocą poniższych witryn i aplikacji:
https://satellitemap.space – strona na której w czasie rzeczywistym względem powierzchni Ziemi zlokalizujecie pojedynczego satelitę lub cały pociąg satelitów Starlink.
https://findstarlink.com – strona na której również w czasie rzeczywistym zlokalizujecie cały pociąg satelitów Starlink. Dzięki niej możemy określić kiedy będzie przelot i od której strony nadlecą.
https://heavens-above.com – strona na której określimy dokładną pozycję satelitów Starlink i ich jasność w momencie przelotu nad nami.
1. Wchodzimy na stronę i podajemy naszą lokalizację.
2. Klikamy „Sprawdź prognozy przelotów dla twojej lokalizacji”
3. Wybieramy konkretną partię Starlinków (im data wyniesienia na orbitę jest bliższa aktualnej – tym będą jaśniejsze).
4. Wybieramy dni w których chcemy sprawdzić czy przelot nastąpi.
Poniżej nasze zdjęcia i relacje z przelotów.
Zapis relacji live prowadzonej na FB:
https://fb.watch/6dKRc3_wkD/
https://fb.watch/6dKLqntQ9R/
https://fb.watch/6dKUgpAHJp/