Starlink nad Polską – Obserwacja Kosmicznego Pociągu

SpaceX wystrzeliło 19 stycznia 2022 po godzinie 3 w nocy (czasu polskiego) kolejne 49 satelitów, które dołączą do „konstelacji” zapewniającej internet. Dzięki ich trajektorii będziemy mogli je obserwować nad Polską w dniach 19-22 stycznia. O której godzinie można obserwować przelot „kosmicznego pociągu”?

starlink, starlink
Źródło: https://www.czechsight.cz/

Przeloty 19 i 20 stycznia

Satelity przeleciały 19 stycznia około godziny 17:56 nad Polską. Mogliśmy obserwować je na terenie całej Polski. Pogoda w wielu miejscach sprzyjała obserwacjom. Dzień później pojawiły się o godzinie 17:54.

Przelot 21 i 22 stycznia

21 stycznia będziemy mogli je obserwować o godzinie 17:53. Dziś niestety w wielu miejscach zalegać będą chmury. Największe szanse na obserwacje będą mieć mieszkańcy północnozachodniej Polski.

Jeśli nie uda się ich zobaczyć w piątek, to zawsze szansa jest jeszcze w sobotę. W sobotę pojawią się o godzinie 17:52. Zachmurzenie również będzie występować, jednak będzie go mniej niż w dzisiejszym dniu.

Starlink – Kosmiczny pociąg Elona Muska

Czym jest ten kosmiczny pociąg?
Jest wiele osób, które wiedzą. Ale są też osoby, które nie interesowały się tym tematem.

Są to satelity Starlink firmy SpaceX której założycielem jest Elon Musk. Założeniem projektu jest udostępnienie Internetu w miejsca, gdzie dostęp innymi drogami nie jest możliwy. Satelity są wysyłane na orbitę w pakietach po 60 sztuk i zanim trafią w miejsce docelowe (a trwa to do kilku tygodni) poruszają się w niedalekiej odległości od siebie. Tworzą wtedy efekt tzw. Kosmicznego Pociągu. Jeśli lecą nad nami to możemy obserwować jak satelity poruszają się jedna za drugą.

Czy można śledzić pozycję tych satelitów?

Tak. Można śledzić położenie w czasie rzeczywistym za pomocą poniższych witryn i aplikacji:

starlink, starlink

https://satellitemap.space – strona na której w czasie rzeczywistym względem powierzchni Ziemi zlokalizujecie pojedynczego satelitę lub cały pociąg satelitów Starlink.

starlink, starlink

https://findstarlink.com – strona na której również w czasie rzeczywistym zlokalizujecie cały pociąg satelitów Starlink. Dzięki niej możemy określić kiedy będzie przelot i od której strony nadlecą.

starlink, starlink

https://heavens-above.com – strona na której określimy dokładną pozycję satelitów Starlink i ich jasność w momencie przelotu nad nami.
1. Wchodzimy na stronę i podajemy naszą lokalizację.
2. Klikamy „Sprawdź prognozy przelotów dla twojej lokalizacji”
3. Wybieramy konkretną partię Starlinków (im data wyniesienia na orbitę jest bliższa aktualnej – tym będą jaśniejsze).
4. Wybieramy dni w których chcemy sprawdzić czy przelot nastąpi.

Poniżej nasze zdjęcia i relacje z przelotów.

Inne wiadomości.