Przejdź do treści

Przygruntowe przymrozki najbliższej nocy. Kilka słów od Jarosława Turały

Przed mieszkańcami większości regionów kraju jutrzejszy poranek upłynie pod znakiem niższych temperatur. Wielce prawdopodobne jest to, że w obszarach zaznaczonych kolorem wystąpią przygruntowe przymrozki. Na Podlasiu oraz Na Warmii i Mazurach temperatura jeszcze na dwóch metrach (więc na wysokości pomiarowej) może osiągnąć wartości ujemne.

Przygruntowe przymrozki

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Przygruntowe przymrozki – Dlaczego może tak się stać?

Reklama

Nad Europą środkową dominuje ośrodek wysokiego ciśnienia, którego centrum obecnie znajduje się nad Skandynawią. Tymczasem zachodnia część kraju sięgając aż nad województwa południowe znajduje się jeszcze w obszarze oddziaływania frontu atmosferycznego, który powoli będzie się odsuwał w kierunku południowym.

Wspomniany wcześniej wyż znad Skandynawii, będzie dość szybko wędrował w naszym kierunku, powodując szybkie ustąpienie chmur z regionów, które były w mniejszym i większym zachmurzeniu.

Samo zejście wyżu nie oznacza od razu, że pojawią się przygruntowe przymrozki.

Wędrując nad Polskę wyż prawdopodobnie zacznie nieco skręcać w kierunku naszej zachodniej granicy, co oznacza, że po jego wschodniej stronie znajdzie się kanał, którym popłynie chłodniejsze powietrze z samej północy. Dodatkowo w niemal czystym niebie dojdzie do zjawiska, które nazywa się radiacją – czyli wypromieniowanie ciepła zalegającego w dolnej warstwie troposfery. Ponieważ chłodniejsze powietrze jest cięższe, więc przy gruncie w wielu miejscach może być niewielki minus. Na Podlasiu, czy Warmii i Mazurach nawet na dwóch metrach o poranku możecie zanotować minus. Jeśli jednak centrum wyżu pozostanie w centrum lub bardziej na wschodzie, to większego chłodu należy spodziewać się jedynie na krańcach wschodniej granicy kraju.

Jak mocno rozleje się chłód? Zobaczymy jutro po danych meteo.

Reklama

Mapa stanowi jedynie prognozę, a wartości temperatury faktycznej mogą się różnić. Nie mniej jednak prośba o zabezpieczenie roślinności. Czy to ostatni taki epizod w maju? Nie wiem. Oby tak było. Jutro oczywiście prognoza pogody na najbliższe dwa dni.

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama