Przejdź do treści

Pył saharyjski nad Europą. Pomarańczowe niebo. Ulice i auta przysypane piaskiem.

Za sprawą Niżu Elke nad południową Hiszpanią, oraz odpowiednią cyrkulacją powietrza nad Europę Zachodnią zaczęło gwałtownie napływać gorące powietrze niosące ze sobą pył saharyjski. Jest to pierwsze tak znaczne zaciągnięcie pyłu znad Sahary nad Polskę. Niebo zmieniło kolor na pomarańczowy. Zobacz zdjęcia i filmy.

Pył saharyjski nad Europą – przyczyny napływu

Reklama

Taka duża ilość pyłu saharyjskiego nad Europą jest zasługą niżu Elcke (określonego przez DWD mianem burzy Celia) z centrum nad południową Hiszpanią. Niż ten przynosi w tamtych regionach bardzo silne opady deszczu oraz burze na froncie chłodnym. Natomiast za frontem ciepłym napływa gorące powietrze znad Sahary. Usadowienie systemu frontów jest niemal jak otwarte wrota dla pyłu saharyjskiego, który niesiony jest przez gwałtowny wiatr przez Algierię do Hiszpanii. By następnie przemieścić się nad Francję, Niemcy i Polskę.

Napływ pyłu nad Algerię, Hiszpanię i Portugalię

Silny napływ pyłu rozpoczął się w Algierii, a następnie z pomocą odpowiedniego układu frontów atmosferycznych szybko przemieszczać się zaczął nad Hiszpanię. Następnie objął Portugalię. Wszędzie tam niebo zmieniło kolor na pomarańczowy. W akompaniamencie bardzo silnego wiatru piasek dawał się ludziom we znaki. Wielu z nich miało problemy z oddychaniem.

pył saharyjski nad europą, pył saharyjski nad europą,pomarańczowe,niebo,przysypane
Niebo w Hiszpanii. @DerekTheWeather

Pył pokrył też Pireneje.

Reklama

Wygląda prawie jak pustynia. Gdyby nie to, że widać śnieg. Taki widok jest nieczęsty. Pireneje pokryte pyłem saharyjskim.

Pył saharyjski we Francji

Za sprawą cyrkulacji pył jest następnie transportowany nad teren Francji. Tu stężenie piasku również jest bardzo duże. Ale już na tyle mniejsze, że niebo straciło specyficzny głęboki pomarańczowy kolor.

pył saharyjski nad europą, pył saharyjski nad europą,pomarańczowe,niebo,przysypane
Widok z Nicei. Francja. @MMmarco0

Pył saharyjski w Szwajcarii i Niemczech

Następnie pył dotarł do Niemiec i Szwajcarii i Austrii. Nad tymi krajami ilość piasku jest już mniejsza. Ale nadal robi wrażenie. Szczególnie gdy pył opada na śnieg. Tak było między innymi w Alpach.

Reklama

Pył pokrył warstwą śnieg, nadając specyficzny kolor.

pył saharyjski nad europą, pył saharyjski nad europą,pomarańczowe,niebo,przysypane

Pył saharyjski nad Polską

Już teraz gdy spojrzymy w niebo, to nie zobaczymy błękitnego nieba. A raczej niebo zmatowione, pożółkłe. Również powietrze nie będzie w pełni przejrzyste. To znak, że w atmosferze unosi się pył saharyjski. W tej chwili najwięcej pyłu znajduje się w zachodniej Polsce. Ale i tak sa to ilości zdecydowanie mniejsze niż np. nad Francją czy Hiszpanią. Z dnia na dzień będzie go w atmosferze coraz więcej. Kumulacja ilości pyłu nastąpi w nadchodzący weekend.

pył saharyjski nad europą, pył saharyjski nad europą,pomarańczowe,niebo,przysypane
Bardzo duże stężenie pyłu saharyjskiego nad Francją i Hiszpanią. Windy: Mapa wiatrów i prognoza pogody

Po czym rozpoznać, że w atmosferze mamy pył saharyjski?

Najprościej spojrzeć w niebo. Niebo z błękitnego zmienia się w pożółkłe. Matowe. Wschody i zachody słońca stają się bardziej „krwiste”. Tarcza słoneczna jest też „spowita” zanieczyszczeniem. Na samochodach i szybach, meblach i wszystkim tym, co znajduje się na zewnątrz osiada pył. Dlatego mycie samochodów nie ma sensu.

Reklama

Inne wiadomości.,

Reklama