Przejdź do treści

Pył saharyjski nad Polską w czwartek i piątek. Malownicze wschody i zachody słońca.

W najbliższych dniach za sprawą odpowiedniej cyrkulacji nad Europą napłynie pył znad Sahary. Pył saharyjski nad Polską w czwartek i piątek.

Powstanie wyżu atmosferycznego nad Skandynawią.

Reklama

Nad Skandynawią utworzył się wyż atmosferyczny, który bardzo szybko przemieści się nad Litwą i Łotwą, następnie Białorusią i Ukrainą. Powstanie wtedy dość specyficzne ułożenie wyżów i niżów, które spowodują zaciągnięcie pyłu saharyjskiego nad Europę.

YouTube player

Pył saharyjski nad Polską

Specyficzne ułożenie wyżu (z którego powietrze przemieszcza się do zewnątrz zgodnie z ruchem wskazówek zegara) po wschodniej stronie Polski oraz niżów nad Europą Zachodnią (ruch przeciwny do wskazówek zegara) spowoduje zaciąganie powietrza zawierającego jednak dosyć duże ilości pyłu saharyjskiego między innymi nad Europę Środkową.

Reklama

Pył zacznie napływać już w czwartek wieczorem nad Niemcy, a następnie zachodnią Polskę. Największe ilości pyłu znajdować się będą w piątek nad Niemcami oraz zachodnią Polską.

pył saharyjski, pył saharyjski
https://forecast.uoa.gr/

Po czym rozpoznać, że w atmosferze mamy pył saharyjski?

Najprościej spojrzeć w niebo. Niebo z błękitnego zmienia się w pożółkłe. Matowe. Wschody i zachody słońca stają się bardziej „krwiste”. Tarcza słoneczna jest też „spowita” zanieczyszczeniem. Na samochodach i szybach, meblach i wszystkim tym, co znajduje się na zewnątrz osiada pył. Dlatego mycie samochodów nie ma sensu.

Wiadomości

Reklama