Przejdź do treści

Raport burzowy: Burze i silne opady deszczu 20.08.2022

Raport burzowy: Burze i silne opady deszczu 20.08.2022

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

Link do strony autora: https://www.facebook.com/Polska24nadobe

[20.08.2022, 21:37]

➡️Burze aktualnie przesuwają się na #północ/północny #wschód. Jednym z głównych zagrożeń jest nawalny #opad deszczu który może nieść ze sobą #podtopienia. W rejonie Nowego Miasta Lubawskiego burza generuje opad grad ok. 4cm.

[20.08.2022, 20:35]

Reklama

➡️Silne burze przemieszczają się przez centralną Polskę prawdopodobnie są naprawdę aktywne elektrycznie superkomórki burzowe. Niosą bardzo nawalne opady deszczu, grad oraz silny wiatr. Możliwe są podtopienia oraz przerwy w dostawach prądu. Najbardziej zagrożone miasta to #Rypin, #NakłonadNotecią i #Bydgoszcz

➡️Burze potrwają do godzin nocnych zanikną w drugiej części nocy bądź nad ranem uważajcie jeśli jesteście na ich drodze!

20:00 Nadal aktywne burze w Wielkopolsce

Reklama

➡️Potencjalnie niebezpieczna #burza znajduje się obecnie w rejonie #Kcynia. Niewykluczone, że jest to superkomórka burzowa, mogąca nieść silny #wiatr. Burze występują także w okolicy #Elbląg, #Olsztyn i #Tczew. Pojedyncza komórka burzowa jest również pod #Płock.

19:00 – ❗SUPERKOMÓRKA BURZOWA W WIELKOPOLSCE❗

Okolice #Rogoźno w Wielkopolsce – mamy tam do czynienia z nisko zawieszoną chmurą stropową (#wallcloud)! Stwarza to ryzyko trąby powietrznej, więc zalecamy ostrożność mieszkańcom okolic #Szamotuły i #Wągrowiec!

18:00

➡️Groźna #sytuacja burzowa panuje obecnie na terenie #Wielkopolska. Przemieszcza się tam bowiem system training stroms (jedna #burza po drugiej), który może doprowadzić do lokalnych zalań.

Reklama

➡️Grzmi także w Kotlinie Kłodzkiej. Występują tam pojedyncze komórki burzowe.

➡️Ponadto burzowo jest również na #Opolszczyzna. Komórki znajdują się w rejonie #Opole oraz #Nysa.

➡️Aktywna komórka burzowa znajduje się także nad #Kępno. Ta również stanowi zagrożenie podtopieniami.

Reklama

➡️Słabe burze pojawiają się także na #Pomorze oraz w rejonie #Płock i #ŁysaPolana w Tatrach.

16:00

➡️Strefa burz, która doprowadziła do zalań na Podhalu, kieruje się obecnie na #Chrzanów oraz #Oświęcim. Burza ta nadal generuje intensywne opady deszczu. Nowe burze powstają także na terenie konurbacji śląskiej (#Katowice, #Zabrze, #Sosnowiec, #Bytom).

➡️Grzmi ponadto w rejonie #ZielonaGóra oraz #Dzierżoniów. Tu komórki są słabsze.

Reklama

➡️Słabe #burze występują także na wybrzeżu, w okolicy #Gdynia i #Sopot. Niedawno błyskawice przecięły niebo także w okolicy Olsztyna.

14:00

>DRAMATYCZNA SYTUACJA OPADOWA NA PODHALU❗️⚠️<

➡️Dosłownie post wcześniej informowaliśmy was o możliwości wystąpienia zalań na #Podhale. Jak się okazuje, nie myliliśmy się – niedawno pojawił się film obrazujący to zjawisko.

Reklama

➡️Suma opadowa w m. Nowe Bystre za ostatnią godzinę jest kosmiczna, toteż istnieje ryzyko wystąpienia tzw. powodzi błyskawicznej.

13:00

>MOŻLIWE ZALANIA W POWIECIE TATRZAŃSKIM ORAZ NOWOTARSKIM❗⛈️<

➡️Niebezpieczna #sytuacja pogodowa występuje na obszarze #Podhale oraz #Tatry. Od dłuższego czasu stale utrzymuje się tam quasi stacjonarna #komórka burzowa. Generuje ona intensywne, nawalne #opady deszczu. Informujemy, iż mogą one prowadzić do zalań i podtopień w tamtym rejonie. Prosimy o zabezpieczenie dobytku, a turystom, jak zawsze, zalecamy zachować szczególną ostrożność, ze względu na znaczną aktywność elektryczną burzy.

[20.08.2022, 11:29]

➡️Słabe, niegroźne i krótkotrwałe #burze występują obecnie na południu kraju.

➡️Punktowo grzmi w Beskidzie Żywieckim (okolice #Zwardoń/#Żywiec). Turystom na szlakach zalecamy zachowanie ostrożności.

➡️Niedawno zagrzmiało także w okolicach #Andrychów oraz #Radomsko. Burze tez zdążyły już jednak wygasnąć.

+++⛈⚡️Prognoza burzowa na [20.08.22] i noc [21.08.22]⚡️⛈+++

➡Dzisiaj nad naszym krajem, tak samo jak w ostatnim czasie, zalegać będzie wilgotna i gorąca masa powietrza, która będzie wspierać powstawanie silnych i bardzo uwodnionych burz. Przez nasz kraj będzie przebiegać linia zbieżności wiatru i pofalowany front, które będą wspomagały głęboką konwekcję.

🔴Obszar 2 stopnia zagrożenia:

Na tym obszarze warunki do powstawania silnych burz będą najlepsze. Bardzo wysokie zasoby CAPE (1200-2600 J/kg) i całkiem silne uskoki wiatru (DLS 15-25 m/s, SRH 150/300 m²/s²) sprawią, że na tym obszarze może wystąpić głęboka konwekcja.

Najmocniejsze zjawiska przewidujemy na godziny popołudniowe i wieczorne. Nie wykluczamy również burz w nocy. Na omawianym obszarze burze będą wytwarzać się na pofalowanym froncie i na zbieżnościach przedfrontowych. Linia ta według prognoz powinna się ustawić w centrum naszego kraju i przesuwać się na NE.

Głównymi zagrożeniami w tym obszarze będą, długotrwałe, nawalne opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru 80/90 km/h. W przypadku wystąpienia superkomórki burzowej, może wystąpić grad o średnicy 2-4 cm, a nawet trąba powietrzna, chociaż szanse na to są bardzo niskie ze względu na wysoki poziom LCL.

🟠Obszar 1 stopnia zagrożenia:

Tutaj warunki do powstawania burz mogą być bardziej ograniczone niż w obszarze 2 stopnia zagrożenia ale nadal są całkiem dobre i jest duże prawdopodobieństwo, jeśli burze w tym obszarze wystąpią, będą tej samej intensywności jak opisane w 2 stopniu zagrożenia. Na obszarze będą dostępne zawartości CAPE rzędu (800-1700J/kg) i umiarkowane uskoki wiatru.

Głównym zagrożeniem tak jak w 2 stopniu zagrożenia, będą nawalne pady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu w przypadku wystąpienia superkomórki burzowej.

🟡 Obszar oznaczony dużą literką „R”

Tutaj warunki do powstawania burz będą bardzo ograniczone i nie prognozujemy wystąpienia silnych burz w tym obszarze. Niskie wartości CAPE (300-500) i umiarkowane uskoki wiatru mogą pozwolić na wytwarzanie się słabych lub umiarkowanych burz.

Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu jak i umiarkowane porywy wiatru 40-60 km/h. Zagrożenie superkomórką burzową jest bardzo małe. Gdyby jednak wystąpiła byłaby ona raczej krótkotrwała i nie niosłaby ze sobą niebezpiecznych warunków.

➡Uważajcie na siebie i raportujcie niebezpieczne zjawiska pogodowe, Miłego dnia, zespół Pogoda24/7!

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama